Dva Jeseníčáci v první linii mají vliv na životy tisíců lidí

29.04.2022

Dobře už bylo, tvrdí skeptici a dlužno dodat, že poslední dva roky to z globálního pohledu nejde ideálně a Česko je toho logicky součástí. Nejprve covid, a pak to těžko uvěřitelné přepadení Ukrajiny, které výrazně akcelerovalo energetickou krizi. Jsme pyšní, že se na řešení obou problémů na území České republiky hodně zblízka podílejí i dva Jeseníčáci.

Pomoci provést zemi pandemií a spoluřídit bezprecedentní očkovací vlnu musel z pozice předsedy Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Doktor, který před lety maturoval na Gymnáziu Jeseník, kde se rozhodoval mezi medicínou, žurnalistikou a právy. Určitě jste ho v poslední době mockrát viděli v televizi, když komentoval věci týkající se například protipandemických opatření včetně té tolik diskutované vakcinace obyvatel ČR.

Situace se ale vrací do normálu, a tak se MUDr. Šonka kromě své praxe v Přešticích opět věnuje reformě primární péče, která byla jeho motivací, když v roce 2017 šel do čela sdružení.

Sotva začala pandemie odeznívat, objevil se v Evropě problém s růstem cen energií. Ropa a plyn vystřelily nahoru i o stovky procent. Zkrachovalo několik dodavatelů energií, opuštění zákazníci často směřovali k tomu největšímu z největších - státnímu ČEZu. A v čele jedné z klíčových společností celé skupiny sedí od roku 2018 další absolvent GymJes Martin Zmelík. ČEZu je Martin věrný už mnoho let, pracoval pro něj třeba i v Rumunsku. Teď z postu generálního ředitele zodpovídá za distribuci elektřiny a provoz distribuční soustavy. To si "přeje" každý šéf, sbírat zkušenosti v takhle turbulentní době, kdy navíc před celou firmou stojí výzva zvaná Green Deal.

Oběma pánům přejeme manažerské úspěchy, protože chtě nechtě kvalita jejich příštích rozhodování ovlivní i naše životy.

Foto (zdroj): Skupina ČEZ

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.