Dostaneme gympl a eMko do Izraele?

20.01.2023

Povzbuzeni úspěchy, jež dosahují jesenický gympl i průmyslovka, oslovili jsme naše české přátele v Izraeli s vidinou - dostat tyhle dvě střední školy k nim. V jakémkoli "skupenství" ;-)

Přáteli myslíme Delanu Mikolášovou, vědeckou diplomatku ČR v Tel Avivu. Školami myslíme robotiku gymnázia a drony, 3D tisk a CNC obrábění SPŠ Jeseník. Velmi dobrý základ pro vstup do jedné z nejinovativnějších zemí, která dala světu například flash disk nebo navigaci Waze. Shodneme-li se, že učit se člověk má od těch nejlepších, pak hledání spřízněné izraelské střední školy dává velký smysl. Měli bychom dodat - za předpokladu, že jesenický protějšek má sám co nabídnout.

Po online setkání positivJE, Delany Mikolášové a čtyř zástupců škol - Magda Dostálová a Roman Chasák za GymJes, Jiří Viterna a Michal Blaško za eMko, je dokonce nad slunce jasnější, že obě školy mají sakra potenciál na oplátku obohatit studenty a pedagogy izraelských škol.

Šlo o první setkání, ale už z něj vypadli všem aktérům jasné noty, podle kterých hrát. Cíl je zřejmý, navázat v Izraeli takové spolupráce, aby to například zvýšilo prestiž, zpestřilo výuku nebo zlepšilo úroveň jesenických středních škol a jejich studentů lomeno absolventů. Nepochybně to pomůže technologicko-kreativnímu podhoubí našeho regionu, na čemž v positivJE i v Inovačním centru Olomouckého kraje velmi intenzívně pracujeme.

Už samotný proces hledání je stimulující. Budeme šťastní, až na konci uvidíme třeba jesenické studenty v Tel Avivu nebo izraelské středoškoláky v Jeseníku, možné je úplně všechno :-)

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.