Dostane Tereza Klementová chemii k dětem?

24.01.2019

Když se potkáte se sympatickou a trochu nesmělou studentkou chemie na brněnském Vysokém učením technickém, Terezou Klementovou z Adolfovic, netipovali byste, že se svým spolužákem Matyášem Horálkem možná stojí na začátku něčeho velkého.
Jak se sluší na chemikářku, co prošla jesenickým gymplem, její startup Matelab se týká tohoto pro laika složitého oboru. Vrtalo jim hlavou, proč se někdo nesnaží popularizovat chemii mezi dětmi a mládeží. Mezi námi, chemické sety, co seženete v hračkářství, rozhodně nepovažujeme za podařené a s potenciálem děti opravdu zaujmout.
To je to kouzelné, když se mladí vrhají na podnikání, že nejsou svázání žádnými limity a předsudky, ničeho se nebojí, ačkoli srážka s realitou může zabolet. To se stalo i Matelabu a hned v úvodu, kdy vyvíjeli pokusy a postupně naráželi na to, že mezi děti prostě nemůžete pustit každou chemickou látku, i kdyby uměla z vody vyrobit zlato. Terezu s Matyášem to ani náhodou nezlomilo. Naopak, s vědomím, že zřejmě na "celém světě" nikdo malým zájemcům o chemii nenabízí opravdu domácí laboratoř, vymýšleli, testovali a ladili pokusy, které jsou bezpečné, cenově dostupné a hlavně atraktivní. Až se zrodila chemická souprava Matelab, která dětem a rodičům nabídne opravdové experimenty. V krabici najdete reálné chemické pomůcky, potřebné chemikálie a podrobný návod. Aktuálně jsou na výběr dvě varianty pokusů - 1. Barevné reakce zahrnují 6 pokusů, 2. (Ne)viditelné plyny pak pokusů 5.
Zažije to každý začínající podnikatel, rozjezdy jsou divoké, ale taky komické. Třeba když se našim badatelům nepodařilo najít na prvních 100 setů dodavatele - krabic, molitanových výplní, potisků apod., museli všechno dělat na pokoji na kolejích sami ručně. Jednou na tohle budou vzpomínat, třeba až budou se svým e-shopem slavit desetitisící prodanou laboratoř. A propo, těch prvních 100 kusů prodali během pár dnů na předvánočním trhu.
Tenhle produkt má světové parametry a pokud oba zakladatelé najdou investora, mají dost dobře nakročeno k velkému úspěchu. Jako zodpovědní studenti však dbají na to, aby nejprve dodělali školu. Tereza už během studií pracuje pro Akademii věd, píše diplomku a přemýšlí o kariéře vědkyně. Třeba v ní ale zvítězí podnikatelka. Anebo se bude věnovat spotřební chemii, jíž studuje. A možná se vrátí na Jesenicko, najde-li uplatnění. Co, Naturfyte? ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.