Dominik Hanus z Mikulovic je historicky teprve druhým českým trenérem se zahraniční zkušeností
Za nějakých 20 let se klidně může stát, že Mikulovice budou mít za starostu člověka s úspěšnou kariérou trenéra esportu. A kandidátem na tuhle roli bude Dominik Hanus, toho času historicky teprve druhý Čech, kterému se podařilo působit v roli esportového trenéra v zahraničí.
Ptáte se na slovo esport? Je to organizované soutěžní hraní počítačových her (elektronický sport), z čehož rodičům dětí vstávají vlasy hrůzou. Jde ale o regulérní sportovní disciplínu s potenciálem jako hrom, na který byste se mohli přestat dívat s obavami. Esport, jak se odvětví říká, má své soutěže, herní týmy a hráče, sponzory i diváky. Dobře pro Jesenicko, že u toho máme svého člověka, může se to při budování IT ekosystému hodit.
A proč ten starosta na úvod? Dominik Speedy Hanus je dvacetiletý kluk pocházející z Mikulovic. Ačkoli se teď věnuje svojí profi dráze kouče počítačových her, předem proklamuje, že jednou bude chtít být v rodné obci aktivní. Doslova prohlásil: "Klidně budu starostou, hlavně něco pro Mikulovice dělat.".
Zbystřit by měly všechny děti hrající hry na počítači, Dominik je dost možná prvním zdejším, kdo si hraním začal vydělávat, a kdo se v téhle branži živí, byť ne jako hráč, ale jako trenér.
Už coby žák ZŠ Mikulovice a tehdy platný člen mládežnických týmů v mikulovickém fotbale, se k počítačovým hrám nějak více dostal, když léčil při kopané zraněný prst. Za 3 měsíce se v roli vyvolávače (pařmena) světově proslulé videohry League of Legends zlepšil natolik, že uspěl i na pár českých turnajích. Na střední škole mu to nakonec vyneslo amatérské hraní ve Španělsku. Na příští směrování kariéry bylo zaděláno, zatoužil se stát profesionálním hráčem videoher. Jenže se poměrně záhy dotkl svých výkonnostních limitů, a ne a ne se s tím smířit.
To víte, mladý ambiciózní kluk se teprve učí krotit vlastní ego, a i když to Dominik nakonec zvládnul, vypadnul z herního rytmu a přeorientoval se na trenéra. To se ale nestalo mávnutím kouzelného proutku, přispěla k tomu i Dominikova drzost - na Twitter si napsal o práci. Pravda, v "inzerátu" poptával práci asistenta trenéra, ale pozor, nabídnul se zadarmo. Tak se to dělá, když chcete především sbírat zkušenosti. I díky přesdílení tweetu bývalými spoluhráči, se ozvala Itálie a následovala čtyřměsíční trenérská stáž v I. italské lize. Nabrané zkušenosti se obratem jal využít při budování vlastního týmu Vikings. Po asi roce ho to přestalo bavit a překvapivě ho přestalo bavit i studium. Nejprve na jesenické hotelovce, a pak na Střední škole gastronomie a farmářství z toho byli paf. I rodiče z toho byli paf. A vždycky je to škoda, když kluk na školu má, jen mu to vůči jeho plánům nepřijde perspektivní. Dominik si vzal do hlavy, že se stane profesionálním koučem, podřídil tomu absolutně všechno.
Jako původem čtyřkař z angličtiny musel opětovně vystupovat z komfortní zóny, aby se s cizinci v klubu domluvil. Obnášelo to třeba asistentské angažmá ve Švédsku. S tamním týmem vyhráli Nordický turnaj a ve švédské lize obsadili 5. místo. Zlomovým pro jeho sebevědomí a definitivní odšpuntování ambicí bylo výběrové řízení na post trenéra u týmu v Saudské Arábii. Taky si střihl menší epizodu na Balkáně.
Po loňské sezóně už si vybíral z osmi nabídek z Nizozemí, Německa, Portugalska, Polska, Švédska, Balkánu a ČR. Kývnul populárnímu portugalskému klubu Offset Esports, kde 3 měsíce nesl zodpovědnost za úspěchy mančaftu.
Abyste tomu rozuměli, sezóna trvá nějaké 3 měsíce, po které tým trénujete a koučujete při zápasech. V top ligách se trénuje i dvoufázově. Obvykle se nacvičují herní situace, nebo se fyzicky cvičí, dělá se mentální příprava s hráči anebo se dělá teorie - rozbor strategií a tak. Vinou protipandemických opatření se Dominik se svými svěřenci potkává až na výjimky online, což není ideál, ale zase kde jinde, než v IT to má jít, co?
Právě z těchto důvodu se Speedy (Dominikův nick) stáhnul do České republiky a začal zúročovat mezinárodní zkušenosti v dlouhodobějším a koncepčnějším projektu, kdy se jako hlavní trenér pustil do stavby zcela nového týmu - ostravských Cryptova. V Ostravě budují kvalitní zázemí pro své hráče v podobě gaming office. Sem hráči jezdí na soustředění, podle všeho je v plánu i gaming house, kde celý tým žije pohromadě. Už po sotva 10 měsících od vzniku slaví Cryptova stříbro z Mistrovství ČR v aktuálně velmi populární počítačové hře PlayerUnknown'sBattlegrounds (PUBG).
Speedy možná právě hraje svoji prozatím nejdůležitější roli, rozhodně to ale nepovažuje za svůj vrchol. Nejen on, i kupa hráčů a sponzorů esportu počítají s tím, že obor půjde ještě hodně dlouho nahoru.
Moc ho do těch slov nemusíme tlačit, sám by v budoucnu byl rád u toho, že i na Jesenicku se zformuje nějaký esportový tým. Kromě toho nosí v hlavě předběžný plán, že své právě nabírané zkušenosti jednou zúročí v klasickém fotbale. Trénování si je tak moc podobné. Koneckonců i tohle by mohla být jeho splátka Mikulovicím. Uvidíme...
A uvidíme, jestli se
nakonec nepustí znova do studií. Má před sebou celý profesní život, nějaký
"papír" by se mohl hodit.