Dobrovolníci v Rychlebech budují ekologickou vesnici

09.08.2021

Když se řekne dobrovolničení, hned nám naskočí Hnutí Brontosaurus Jeseníky, které stojí za zachraňováním zanikajících osad. Na péči o osadu Zastávka (nachází se nad Uhelnou), si Brontíci přizvali na pomoc organizaci INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. To je pro změnu mezinárodní neziskovka zabývající se organizováním dobrovolníku po celém světě.

Už pár let tihle nadšenci přijíždějí i na Jesenicko, letos se na workcamp hlásili u Tomáše Hradila v Rychlebských horách. Zde se pustili do budování ekologické vesnice, kde Hnutí Brontosaurus pěstuje staré odrůdy ovocných stromů a experimentuje s přírodní architekturou s ohledem na tradiční postupy a udržitelnost.

Dobrovolníci v Zastávce sekali trávu, řezali dřevo, pečovali o stromy a pomáhali při stavbě přístřešku. Navázali na to, co bylo stejnými dobrovolníky vykonáno už vloni.

Ano, pro účastníky je to hlavně o práci, ale v těch devíti dnech měli čas si taky užít rychlebskou přírodu, a trochu poznat náš region. Je to taková nevtíravá reklama na Jeseník, který je (jak mnozí víte) za odměnu.

Dneska tedy děkujeme dobrovolníkům z Česka, Nizozemí a Francie, že přiložili ruku k dílu a pomohli nám se trochu postarat o naši historii, je to důležité.

A v neděli se někteří z nich vydali na premiérový ročník 'Velké pěší pouti za Jesenicko' po čtrnácti zapomenutých poutních místech, což je opět příkladné zhmotnění myšlenky Tomáše Hradila a jeho přátel.

Foto (zdroj): INEX - Sdružení dobrovolných aktivit

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.