Do tmy a do chladu v Jeskyni Na Špičáku

15.07.2018

Ze čtrnácti veřejnosti zpřístupněných jeskynních systému máme dva v našem kraji! Podzemí, jež tvoří Jeskyně Na Špičáku, je až 380 milionů let staré a jde o mohutný skalnatý hřeben z krystalického vápence. Jeskyně Na Špičáku je nejstarší písemně doložená jeskyně ve střední Evropě. Často sloužila jako úkryt, což potvrzují epigrafické nápisy na stěnách.
Jeskyni sice nezdobí populární krápníky, ale zato se pyšní neobvyklými srdčitými profily chodeb. Koneckonců mladé krápníky už je možné pozorovat, pro ty z vás, jež zdobí obrovská trpělivost jistě dobrá zpráva ;-) Prozkoumáno je 410 metrů chodeb a chodbiček, ale prohlídková trasa je dlouhá jen 220 metrů, což z Jeskyně Na Špičáku děla nejmenší zpřístupněnou jeskyni v ČR. I takové nej se počítá. Zcela bezbariérová trasa ale nabízí zajímavou podívanou, můžete vyrazit i s kočárkem.
Teď v létě k výletu připočtěte kilometr pěšky, protože od Písečné do Supíkovic dělají novou cestu. Zaparkujte na parkovišti Rezidence U Jezera a třeba to spojte s obědem. Užijte si výlet.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.