Dezinfekce či koronavirová mapa, to je vklad olomoucké univerzity

27.03.2020

Nejvíce právě v krizových situacích se ukazuje, jak je ta která instituce pro region dobrá a užitečná. PositivJE dlouhodobě pokládá olomouckou Univerzitu Palackého za obrovsky důležitý subjekt stojící za mnohými úspěchy lidí a firem Olomouckého kraje. A my vám chceme dát tři malé důkazy o našem tvrzení.
Univerzitní chemici z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů před týdnem začali v laboratořích míchat speciální dezinfekční roztok, kterého po kraji byl a někde pořád je citelný nedostatek. Ten z vysoké školy putoval k terénní zdravotní službě, do hospice nebo pečovatelské služby pro seniory. Pokud bude zájem a v laboratoři budou suroviny, je univerzita připravena vyrobit další litry dezinfekce. Zájemci (ne jednotlivci) se mohou ozývat na e-mail komunikace@upol.cz.
To geoinformatici olomoucké vysoké školy pro změnu stojí za unikátní interaktivní mapou Olomouckého kraje, kde jsou zobrazovány prostorově lokalizované informace o koronavirové pandemii. Platforma je agregátorem různých zdrojů dat, jež pro veřejnost zobrazuje ve srozumitelné formě. Na mapě COVID-19 v Olomouckém kraji najdete aktuality a počty testovaných a infikovaných osob, a to přímo pro okres Jeseník. Podívejte se na mapu.
A víte, že olomoucká laboratoř experimentální medicíny získala jako první univerzitní pracoviště v Česku povolení k testování vzorků s podezřením na koronavirus? Taky dobrý úspěch.
Tak lidi, roušky na tvář a vydržet!

Foto (zdroj): archiv Univerzita Palackého Olomouc

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.