Dětmi milované Sanatorium Edel

28.11.2018

Kdyby se mezi dětmi z Ostravska udělala anketa, kde by chtěly žít, možná i většina z nich by zmínila Zlaté Hory. Překvapení? Vůbec. Překvapení je, že se na Jesenicku tak málo ví o veleúspěšném Sanatoriu Edel, kde se dneska lečí ročně stovky dětí trpících na respirační onemocnění.
Historie zdejší léčebny sahá až do druhé poloviny 19. století, kdy zde bylo založeno Schweinburgovo lesní sanatorium. S dýchacími obtížemi se zde léčili i Franz Kafka a Leoš Janáček. Pak se poslání areálu různě měnilo, až jej v roce 1996 zprivatizoval MUDr. Vladimír Svozil. Se svými společníky a pracovitým personálem ozdravovnu přebudovali na dětskou léčebnu respiračních onemocnění, která má zvuk po celé Evropě.
Zařízení dokáže v jeden okamžik obsloužit asi stovku dětí a přes 30 rodičů, kteří na několikatýdenních léčebných pobytech doprovázejí ty nejmenší pacienty. Úspěšná léčba dýchacích cest stojí na klimatoterapii, speleoterapii, inhalacích, otužování a rehabilitačních cvičeních. Budova sanatoria je zařízena velmi moderně a účelně. Kromě toho dětští pacienti tráví 3 hodiny denně v podzemí bývalého důlního díla, což na ně má blahodárné účinky. Kromě toho je zde venkovní areál s bazénem a rozlehlý park plný průlezek a herních prvků. Ráj pro děti.
Sanatorium Edel ve Zlatých Horách je dalším potvrzením faktu, že zdejší příroda a čistý vzduch jsou pro mnoho lidí nenahraditelnými komoditami a stálo by za to aktivněji lákat mladé rodiny z velkých měst, aby se na Jesenicko přestěhovaly.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.