Den pramenů v Jeseníku řeší vodu

02.05.2019

Zaznívá to ze stále více míst, uvědomuje si to stále více lidí, voda je a bude velkou konkurenční výhodou našeho regionu oproti zbytku Česka. Tedy samozřejmě za předpokladu, že se budeme v péči o ni chovat zodpovědně.
Jako skvělý nápad se nám jeví, že letošní čtyřdenní Zahájení lázeňské sezóny v Jeseníku (9.-12.5.) bude svůj první den programu věnovat právě vodě. Den pramenů, jak je čtvrtek nazván, nabídne několik akcí, na nichž bude hrát voda hlavní roli. Jak známo, Jeseník i se svým okolím je doslova protkán prameny a pramínky. Voda do nich se odkudsi bere a my se musíme bavit o tom, jak jí v podzemí, a i na povrchu mít dostatek, aby voda tou konkurenční výhodou zůstala. Navíc, nemůže být řeč pouze o vodě řekněme pitné, vodu ve velkém potřebují Priessnitzovy lázně, voda je nezbytná pro regionální zemědělství i zdejší průmysl, voda je životně důležitá pro naše kůrovcem decimované lesy, příroda vůbec vodu potřebuje. Skvělou práci na tomto poli odvádí Juraj Grňo ze spolku Silezika, který dělá nezbytnou osvětu, ale i fyzicky realizuje projekty, aby Jesenicko správně pracovalo s vodou, kterou tu má, která tu naprší ... (vodní dílka, tůně). Cílem je zde co nejvíce vody zadržet. Už jsme také psali o původním projektu Tomáše Hradila a Hnutí brontosaurus, správcích pramenů - dobrovolnících, kteří pečují o desítky místních památek, mimochodem ne všechny prameny už mají svoje opečovávatele.
Podívejte se na program Dne pramenů, třeba vás něco z toho zaujme a vy se budete chtít dovědět více o historii pramenů v jesenických Smetanových sadech nebo navštívíte odborný seminář o vodě na jesenické radnici.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.