Delana Mikolášová - naše spojka v Izraeli

03.09.2020

Občas se nám dějí krásné věci, z nichž se dlouho radujeme. Teď aktuálně je to navázání kontaktu s první českou vědeckou diplomatkou, kterou kdy jmenovala česká vláda. Tou důležitou figurou je jistá Delana Mikolášová, mladá a milá dáma pocházející z Hanušovic, která ale teď slávu Česka šíří až v dalekém Izraeli. V tom Izraeli, který je národem start-upů a patří mezi světovou technologickou špičku, což tedy dává solidní opodstatnění pro její funkci, protože od Izraelců se toho můžeme hodně naučit.
Delana na rodné Hanušovice nedá dopustit. Aby taky jo, když v nich prožila nádherné dětství. To opustila s nástupem na šumperské gymnázium, kde by doteď měla na zdi slávy viset fotografie téhle vytáhlé blondýnky, protože má už teď v mladém věku impozantně rozjetou kariéru. A to ještě nevíme, jak zajímavě bude její práce v diplomatických kruzích pokračovat. U tzv. kariérních diplomatů se totiž tak nějak předpokládá, že budou střídat pražskou základnu v podobě Ministerstva zahraničních věcí ČR s obvykle čtyřletým působením v zahraničí ve službách České republiky.
Tahle Delana teď nahodila laso do Jeseníku, aby dala k dispozici své know-how, své kontakty a svůj čas a s úsměvem hlásí, že by hrozně ráda pomohla navázání konkrétní a smysluplné spolupráce mezi Izraelem, Jeseníkem a celým širším regionem. A positivJE se toho chytá a nahlas s ní přemýšlí například o propojení středních škol, nalezení firemních protějšků, identifikaci technologických průniků...
Jsme na začátku, každopádně v osobě Delany Mikolášové získáváme exkluzivního spojence, a tohle neformální přátelství by mohlo na Jesenicko přitáhnout minimálně inovativní závan ze země, která světu dala třeba flash-disk, který většina z nás používá pro přenos souborů, unikátní systém kapénkové závlahy v zemědělství, pilulku Pillcam s kamerou pro vyšetření střev, účinnou ochranu kybernetického prostoru... A je toho daleko víc... Velmi se ale ponasnažíme, abychom této její velkorysé nabídky co nejvíce využili a přetavili ji ve hmatatelnou spolupráci. Pro lepší Jesenicko.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.