DATA: Průzkum mezi osmáky: chtějí být ajťáky, elektrikáři anebo pracovat v gastronomii

29.08.2022

Skupina osmáků, se kterými jsme v minulém školním roce řešili jejich profesní budoucnost, měla 250 žáků. Před prázdninami jsme se jich ptali, kde se za ten rok dva pět vidí, výsledky malého průzkumu vám teď přinášíme. Trochu záměrně na začátku nového školního roku, kdy je elán do vzdělávání na všech stranách (žák - učitel - rodič) maximální :-)

Hned to první je k určitému zamyšlení, proč nám přes 58 % žáků chce odejít studovat na střední školu mimo okres Jeseník? Jasně, často je to kvůli oboru, který si zvolili (zdravotnictví, pedagogika, sociálních služby), ty se tady prostě nestuduji. Neméně často je motivací touha jít mimo domov, na internát. Nic proti chuti se osamostatnit, na druhou stranu v zájmu Jesenicka asi je mít naplněné střední školy. Ty ajťáky, automechaniky a spol. můžou vystudovat i tady. Rovnou však zdůrazňujeme - za předpokladu, že jsou na tom místní školy kvalitativně srovnatelně.

Tedy 58,2 % chce jít mimo region, 20,9 % má vyhlédnutou školu na Jesenicku a stejných 20,9 % zatím nemá rozhodnuto.

Předesíláme, že ta otázka byla kladena osmákům na konci školního roku, tj. 8 měsíců před ostrým rozhodnutím, nicméně cosi vysledovat se dá. Ptali jsme žáků, o jaké povolání (jakém typu střední školy) uvažují. Hned na prvních dvou místech to bylo určité překvapení. Nejvíc (skoro 13 %) uvedlo IT (např. programátor, grafik, webmaster...). To je velký nárůst zájemců, přisuzujeme to obecně boomu téhle profese, vysokým výdělkům, a taky vzniku studijního oboru IT v Jeseníku (SPŠ Jeseník).

Druhou nejzmiňovanější prací bylo pohostinství (kuchař, číšník, cukrář, barman apod.), kde registrujeme 11 % odpovědí. Následuje elektrikář (6,4 %) a obor zdravotnictví (zubař, lékař, zdravotní sestra) v 6 %. Dále je to veterina či jiná práce se zvířaty, automechanik nebo učitel/ka, TOP 10 uzavírají stavebnictví, konzervatoř (tanec, herectví aj.) a farmaření, resp. zemědělství.

Poslední otázka, kterou positivJE klade často a zase nám rvala srdce - "Kde budeš po škole žít?". Ve 47 % zaznělo docela kategorické 'mimo Jesenicko', ve 21 % na rodném Jesenicku a ve 32 % prozatím odpověď 'nevím'. Znovu, problém nejsou odchody, problém jsou nenávraty.

Stejně se ptá platforma Vzdělávání Jesenicko už 9 roků po sobě deváťáků, a tam tedy klesá počet odpovědí 'mimo okres' (v roce 2013 70 %, v roce 2022 57 %), takže trend dobrý, ale absolutní číslo furt blbý.

Hledáme záchytný bod a něco možná máme - zdejší střední školy se musí děckám více prodávat - dny otevřených dveří apod. mají na výběr školy velký vliv.

Nad tím vším ale musí v hlavách dětí jasně čnít - že zvolená profese je musí především bavit.

Foto (zdroj): Hotelová škola V. Priessnitze a Obchodní akademie Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.