DATA: Prezident Pavel by měl vyrazit na Jesenicko

30.01.2023

Ačkoli český prezident nemá až takovou možnost fakticky ovlivňovat ekonomickou kvalitu života občanů, v některých regionech s vyšší nezaměstnaností a nižšími mzdami nový český prezident Petr Pavel nevyhrál. A nevyhrál ani tady. Jeho návštěva Jesenicka, má-li plnit roli sjednotitele, by proto měla přijít co nejdříve.

Prezident bude mít na Jesenicku na čem stavět. Ve druhém kole téměř zdvojnásobil počet lidí, od kterých dostal hlas (v I. kole 4 756, ve II. kole 8 920). Při účasti 64,62 % oprávněných voličů obálku s jeho jménem do urny vhodilo 44,67 procenta.

Jak volila ve II. kole Česká republika a jak okres Jeseník

Zdroj: Český statistický úřad, 29.1.2023

Co říká pohled do jednotlivých obcí okresu? Generál ve výslužbě Petr Pavel vyhrál v Ostružné (81,39 %), Bělé pod Pradědem (55,66 %), Lipové-lázních (52,46 %) a Jeseníku (51,57 %), nejméně voličů naopak přesvědčil ve Velkých Kuněticích (21,20 %).

Jak volily ve II. kole jednotlivé obce okresu Jeseník

Zdroj: Český statistický úřad, 29.1.2023

Hlavní motivací brzké návštěvy nové hlavy státu na Jesenicku by mělo být vyslání signálu, že se o nás zajímá a hodilo by se, kdyby k sobě do auta přibral i nějaké pražské (rozuměj vládní) politiky. Aby vedení země v plné intenzitě navnímalo, že problémy Jesenicka jsou v lecčems jiné, než se může zdát z centrální úrovně.

V případě Petra Pavla věříme v maličkou "protekci". První dáma Eva Pavlová se narodila v Šumperku a jak jste si možná všimli, nový prezident v neděli v přímém přenosu obdaroval slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou košilí jesenické oděvní značky Woox :-) Takže musí o naší kvalitě cosi tušit.

Foto (zdroj): Markéta Navrátilová

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies