DATA: Nejzelenější obce Jesenicka

20.02.2023

Téma témat - Zelená dohoda - které Evropě nastolil neodkladný boj s klimatickou změnou, nás přivádí k obavám, abychom na Jesenicku něco nezaspali. Není totiž pravdou, že by se nás to nemělo týkat, protože jsme super zelený region.

Jako poklad do debaty přinášíme malý výsek dat svědčících sice o oné zelenosti Jesenicka, kterou jsme ale tak říkajíc zdědili a která nemůže stačit. Ačkoli rozsah zelených ploch je dobrým základem, neboť přispívá k čistotě ovzduší i regulaci teplot a zvyšuje vnímaný životní komfort v obci.

Pohled na čísla dokazuje, že nejzelenější je Bělá pod Pradědem, jejíž katastr je z 92 % pokryt zelení. Jen o procento méně (91) mají k dispozici obyvatelé Ostružné a Lipové-lázně. Nad 80 % se dostávají ještě Zlaté Hory (88), Vápenná (87), Česká Ves (84), Jeseník (83), Bílá Voda (81) a Skorošice (80). Na opačném konci stojí Bernartice s jen 14 % zeleně na území svého katastru. Pod 40 procenty jsou i Velké Kunětice (29), Hradec-Nová Ves s Velkou Kraší (shodně 36) a Vidnava (38 %).

Zeleň je jedna věc, nástavbou je její kvalita. Jazykem výzkumníků jde o podíl katastru obce, v němž můžeme najít přírodní stanoviště rovnající se přirozeným biotopům. V zásadě to koreluje se zelení, takže nejlíp si vede Vápenná s 54 % katastru s ideálním prostředím pro zvířata, následovaná Bílou Vodou (38), Skorošicemi (33), Lipovou-lázně (32) a Ostružnou se Žulovou (31 %).

A kde jsou biotopy, mají být i živočichové. Analytici se dopočítali těmto výsledkům: Až 1 492 živočišných druhů by mělo žít v katastru Bělé. Pestrou diverzitu vykazují ještě Vápenná (1 269), Vidnava (1 235), Lipová-lázně (1 160) a Supíkovice (1 007). Ten parametr je jedním z ukazatelů ekologické kvality prostředí.

Výchozí situace dejme tomu dobrá, rozhodně ale neusínat na vavřínech!

Zdroj: Kdejedobre.cz

Data sbíraná zpravidla v letech 2009 až 2018 zpracovaly společnosti Datlab a Ústav empirických výzkumů STEM.

Foto (zdroj): Unsplash
Námět (zdroj): Kdejedobre.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.