DATA: Na Jesenicku vloni přibylo jen 45 nových bytů

11.04.2023

Všeobecně se ví, že dostupnost bydlení je jedním z pár důležitých ukazatelů přitažlivosti regionu pro jeho především mladé obyvatele. Jakmile se chcete osamostatnit nebo si pořídit rodinu, potřebujete sehnat slušný podnájem za slušnou cenu. Při zběžné prohlídce na realitních serverech jsme v okrese Jeseník napočítali sotva tři desítky volných bytů. Otázkou je, kolik bytů se pronajímá bez zprostředkovatele, a tudíž bez inzerce. Ceny nájmů (bez energií a služeb) se pohybují od 6 000 Kč za 2+kk ve Vidnavě, po nějakých 10 000 Kč za 2+1 v Jeseníku (vzorek není dost reprezentativní na zprůměrování cen, pozn. redakce).

Není zaručeno, že by rozsáhlejší bytová výstavba významněji snížila ceny nájmů v místě a čase, čistě matematicky by to ale v případě uzavřenějšího Jesenicka mohlo zafungovat. Čísla Českého statistického úřadu o dokončených bytech například za posledních 6 let nevypadají moc pozitivně. S výjimkou roku 2019 (86 bytů) bylo zbylých 5 let pod dvacetiletým průměrem výstavby (76 bytů). Je třeba si uvědomit, že do bytů jsou započítávány i nově postavené rodinné domy.

DOKONČENÉ BYTY V OKRESE JESENÍK
Počty postavených bytů v letech 2000-2022.

Zdroj: Český statistický úřad; 10.4.2023

Naději dávají čísla o zahájené výstavbě v roce 2021 (108 bytů) v kombinací se signály z jesenické radnice, která připravuje projekt družstevního bydlení s asi padesátkou bytů. To už by se na trhu s bydlením mohlo projevit.

ZAHÁJENÉ BYTY V OKRESE JESENÍK
Počty zahájené výstavby bytů v letech 2000-2022. 

Zdroj: Český statistický úřad; 10.4.2023

Dá se dovodit, že výstavba zpomalila kvůli zdražení stavebních materiálů i růstu úroků hypoték, o to víc by se do toho možná měly vložit municipality. Zdá se totiž, že ve společnosti přestává být "jediným normálem" osobní vlastnictví a že se mladé rodiny budou umět (muset) spokojit i s nájemním bytem. O to líp, bude-li tam nějaká družstevní forma vlastnictví.

Líbil by se nám i projekt super malých startovacích bytů typu 1+kk pro absolventy středních škol. To by je mohlo na Jesenicku udržet. Chápeme ale, že pro developera (klidně radnici) bude složité najít v tom ekonomický udržitelný model.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.