DATA: Máme se rádi a nemáme se rádi - sňatky a rozvody na Jesenicku

08.04.2024

Před týdnem jsme v datové sekci positivJE prezentovali stagnaci v meziročním srovnání počtu obyvatel Jesenicka, což je v léta se vylidňujícím regionu pozitivní informace. Dnes přinášíme další statistický pohled, který jde rovněž hodnotit kladně.

Jednu dekádu od nejslabšího výsledku v počtech rozvodů a svateb můžeme okres Jeseník považovat za poměrně harmonický region, minimálně pokud jde o rodinné vztahy. Čísla nepotvrzují zažitý stereotyp o polovině rozvedených párů. S výjimkou let 2017 a 2019, je v posledních letech rozdíl mezi uzavřenými sňatky a rozvedenými manželstvími od sebe bezpečně vzdálen. Prostě se zdá, že horský vzduch dělá své ;-)

Vývoj počtu sňatků a rozvodů
- vývoj počtu sňatků a rozvodů v okrese Jeseník od roku 2000 do roku 2022 

Zdroj: Český statistický úřad 7.4.2024

Fakticky na tom kromě samotných párů má podíl například hůře dostupný hazard – hrobař vztahů, nízká nezaměstnanost – stabilizátor rodinných rozpočtů, dostatečná kapacita škol a pestrá nabídka volnočasových aktivit pro děti – kotva funkční rodiny. Věříme, že ve vašich očích je to zásluha i rostoucí nabídky míst, kde mohou manželské páry utužovat svůj vztah.

Kamil Kavka
Foto (zdroj):
 Unsplash
Data (zdroj): Český statistický úřad

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.