DATA: Kolik se na Jesenicku investuje do kultury

01.08.2022

Ono by se snadno řeklo, že kultura není pro region to podstatné. Jakmile na stůl vyložíme vše, co moderní kulturu zahrnuje, přestane být tahle věc jen pomyslnou třešinkou na dortu. Už prostý výčet institucí, které kulturu na Jesenicku tvoří, je argumentem. Divadlo, muzea, koncertní sál, knihovny, základní umělecké školy, kina, kulturní domy, galerie, památky komunitní centra, církevní stavby atd. Zkuste si teď představit, co za kulturu se v těchto místech odehrává a musí vám být jasné, že kulturu zkrátka nemůžeme škrtnout.

Zařídilo se podle toho i hejtmanství Olomouckého kraje, vcelku velký podporovatel kultury i na Jesenicku a připravilo detailní analýzu včetně koncepce jejího rozvoje. Moderní kultura je pro Jesenicko téma, neboť je pod ní zařazena i kreativita - nadějná to oblast zajímavých pracovních příležitosti pro mladé lidi.

Takže když se krajský realizační tým v čele s radním pro kulturu a památkovou péči Janem Žůrkem rozjel do regionů, Jesenicko obhajovalo pozici okresu tvrdícího o sobě, že kultury v něm není málo. Pojďme se podívat, co se o sobě můžeme z analýzy kultury, kreativity a památkové péče dovědět.

Dozvědět se můžeme, že rozmanitost kulturní nabídky není až tak široká, protože na Jesenicku operuje malý počet aktérů, rozumějte pořadatelů. Ano, mnozí z těch, co akce dělají, odvádějí skvělou práci, ale potřebovali bychom jich tady víc a s pestřejším záběrem.

Považte, jsme pohraniční oblast, ale o nějaké větší mezinárodní kulturní spolupráci jde podle autorů studie hovořit jenom v případě Javorníku a Supíkovic.

Rezervy byly spatřeny v oblasti kulturního dědictví a památkové péče, kde nepatříme k nejčetnějším žadatelům z příslušných dotačních titulů.

Srovnání celkových výdajů jednotlivých ORP Ol. kraje na kulturu (r. 2020)

Jedna věc - důležitá, je věcně popsat stav, druhá věc - zásadní, je vydefinovat si, co se má změnit do budoucna. I o tohle se "kulturologové" v úzké spolupráci s místními aktéry pokusili. A co jim vyšlo? Především je důležité dostat rozvoj kultury do strategických plánů obcí a měst regionu, ideálně i do celookresní úrovně. Co, SMOJko? Je potřeba kulturní infrastrukturu neustále budovat, vzdělávat její subjekty, učit se rozumět publiku a co nejlépe se trefovat do jeho preferencí. Hodilo by se chápat kulturu jako inovativní součást identity Jesenicka, kam ale vedle té "umělecké" části kultury patří i rozvoj kvalitní architektury a veřejného prostoru. Jako všechno si i tohle vyžádá větší finanční prostředky, bude proto nezbytné více natáhnout ruku ke Kraji, ale taky rozvíjet mecenášství jako standardní součást společenské zodpovědnosti firem. Ve chvíli, kdy budou podnikatelé dávat významnější peníze do kultury, budou logicky očekávat růst její kvality. To je taky dobrá motivace pro organizátory :-)

Srovnání celkových výdajů jednotlivých ORP Ol. kraje na kulturu v přepočtu na obyvatele (r. 2020)

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies