DATA: Kolik nás je tady na práci

26.06.2023

Je to prokletí i spása v jednom, záleží na úhlu pohledu. Jste-li firma zoufale hledající zaměstnance, může vám přijít zdejší trh práce pořádně přebraný. Jste-li region hledající mozky do pozice lídrů potřebných k jeho růstu, stačí jich klidně pár a ono se to projeví.

Po sčítání lidu z roku 2021 víme, že v okrese Jeseník je pracovní síla čítající 17,5 tisíce lidí. Ale zmenšuje se. Stranou necháváme 1 453 nezaměstnaných, 2 516 osob pracujících na vlastní účet a 1 582 lidí, kteří při vyplňování dotazníku potřebnou skutečnost neuvedli. V zaměstnaneckém poměru se tady nachází nějakých 11 665 lidí. O ty se musí podělit všichni zaměstnavatelé.

Obyvatelstvo podle ekonomické aktivity
- okres Jeseník

Zdroj: Český statistický úřad, sčítání lidu 2021.

Vzhledem ke struktuře naší ekonomiky chybí zaměstnanci hlavně do strojírenských firem (průmysl v okrese Jeseník zaměstnává 22,5 % z nich) nebo do stavebnictví (pracuje v něm 9,4 % jesenické populace). O pracovníky bojují i gastronomické provozy a podnikatelé v cestovním ruchu (společně dávají práci 6,7 % zaměstnanců). Podle množství inzerátů na positivJE dovozujeme, že školám chybí učitelé.

Zdroj: Český statistický úřad, sčítání lidu 2021.

De facto stejný počet lidí stojí mimo práci (17 526 lidí). Skupinu podle očekávání tvoří nepracující důchodci (9 373), dále žáci a studenti (4 831) a osoby na rodičovské dovolené (672).

Úbytek pracovní síly představující zejména odchody do důchodů půjde do nějaké míry nahradit stroji, ale stejně… Několik autobusů lidí do výrobních firem a dva mikrobusy inženýrů, kdyby šlo někde objednat ;-)

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.