DATA: Jeseník se pozvolna propadá

19.12.2022

Je výhodou, když se v jakékoli situaci můžete rozhodovat na základě dat, nikoli jenom podle zkušeností. Jeseník o sobě právě dostává čerstvá data, a ta může vzít v potaz do svých strategií a akčních plánů.

On to svým způsobem naznačil už panel Smart region na positivJE FESTIVALU, kde se mluvilo otevřeně o tom, v jakých parametrech kvality života jesenický region zaostává V diskusi byl i samotný zakladatel platformy Obce v datech Jan Havránek. Aktuálně zveřejněný žebříček srovnávající 206 obcí včetně Prahy to jen potvrzuje. Ačkoli platforma Obce v datech pracovala s čísly za město Jeseník, my si výsledek dovolujeme interpretovat za celé území Jesenicka.

Indexy OBCE V DATECH pro město Jeseník (0 = nejhůř, 10 = nejlíp).

Zdroj: Obce v datech, 2022

Jeseník se umístil na 173. příčce, to není žádný důvod k radosti. Než si ale rvát vlasy z toho, jak daleko končíme za vítěznými Říčanami, můžeme se s chladnou hlavou dívat na města, se kterými se máme porovnávat. Co takhle Šumperk, Krnov, Bruntál...? Autoři analýzy dali dohromady 29 indexů, z nichž s některými nemůže město Jeseník objektivně vzato prakticky nic dělat (např. průměrná délka života, nabídka pracovních míst, počet exekucí, dopravní dostupnost, počet vlakových spojů apod.), ale některé indexy ovlivnit lze. Někdy jen trochu, někdy více. Patří sem namátkou finanční dostupnost bydlení, kapacita a kvalita školek a škol, počet a aktivita různých zájmových sdružení, stěhování mladých a přírůstek obyvatelstva.

Srovnání vítězných Říčan a poslední Orlové s Jeseníkem a Šumperkem, Bruntálem a Krnovem.

Zdroj: Obce v datech, 2022

Výstupy Obce v datech nejsou vším, ale lídrům regionu dávají minimálně vědět, že trend umístění Jeseníku má klesající tendenci, bohužel. V minulých letech jsme byli 137. (rok 2018), 146. (2019), 161. (2020), 151. (2021) a 173. letos. Je potřeba nepřestávat s tím zkoušet něco dělat. Zabývejme se za prvé zdravím a životním prostředím, za druhé ekonomikou a vzděláváním a za třetí službami, dopravou a bezpečností. Přesně tohle sledují Obce v datech.

Data (zdroj): Obce v datech

Zdroj: Obce v datech, 2022

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies