DATA: Jesenicko jako jedno z nejbezpečnějších míst ČR

05.02.2024

Cítit se bezpečně je zatraceně důležitý benefit. Možná ho berete jako samozřejmost, ale on pro ni musí někdo něco dělat (anebo nedělat). Při pohledu na dlouhodobé statistiky kriminality podle dat Policie ČR s detailem zaměřeným na Jesenicko je patrné, že dělat gaunera v našem okrese není moc dobrá volba. Policistky a policisté sloužící v Jeseníku, Žulové a Zlatých Horách objasní na české poměry nadstandardní počet případů, vyřeší jich skoro ¾. Ano, průměr ČR (45,8 %) v tomto smyslu kazí hlavně Praha, kde policisté objasní jen ¼ případů, ale 74,6 % za Jesenicko je jasným signálem pro všechny, kteří tady žijí.

Objasněnost trestných činů - srovnání České republiky a okresu Jeseník

Zdroj: Policie ČR, rok 2023

Vloni se policistům mimořádně dařilo v násilní kriminalitě, kde se i přes vyšší počet případů dostali na téměř 90% úspěšnost. Naopak, propad se odehrál při vyšetřování majetkové kriminality. Zde se odpovídajícího trestu dočká prozatím jen 36 %. Policisté minulý rok zaevidovali 50 trestných činů kvalifikovaných jako hospodářská kriminalita. Je to hodně nebo málo? Každopádně 56 % je již v řešení.

Počet trestných činů v okrese Jeseník v letech 2018-2023

Zdroj: Policie ČR, rok 2023

Počet případů v jednotlivých oblastech, okres Jeseník v roce 2023

Zdroj: Policie ČR, rok 2023

Pokud jde o největší hrozbu budoucnosti, je jí bezpochyby kyberkriminalita, která je na vzestupu. Nejvíce podvody, pak různé formy padělání, třetí nejčastější je zcizení hesla nebo přístupu. Tak si to hlídejte.

Data (zdroj): Policie ČR
Foto (zdroj): Policie ČR

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.