DATA: Jak si vede Jeseník v žebříčku 206 měst a obcí

18.12.2023

Společnost Obce v datech zveřejnila čerstvý žebříček srovnávající 206 obcí České republiky, kam tradičně zahrnuje i město Jeseník. Z výsledků je patrné, že v něčem si vedeme slušně, v něčem dokonce velmi dobře, ale pak je tu seznam oblastí, kde Jeseník zaostává.

Některé parametry jsou možná kruté (index silniční sítě – kam se dostanete autem za 30 minut), některé nerespektující místní reálie (index nabídky pracovních míst na pracovních portálech), některé lehce zavádějící (index kin – počet filmů promítaných v kinech), ale některé parametry rozhodně stojí za pozornost.

Pro diskusi o nich můžeme nechat stranou konečné pořadí – z 206 obcí (vč. Prahy) obsadil Jeseník 173. příčku (např. Šumperk 151., Bruntál 184., Krnov 194.).

Umístění Jeseníku v žebříčku Obce v datech v letech 2018-2023.

Zdroj: Obce v datech 2023

Celkem je přeměřeno pro každou obec 29 indexů. Hodně dobrých výsledků na škále 0-10 (0 nejhůř, 10 nejlíp) Jeseník udělal například v čase dojezdu do nemocnice, míře znečištění ovzduší polétavými částicemi, množství znečišťovatelů, kapacitě mateřských a základních škol, počtu spolků a zájmových sdružení a nízkém počtu výherních automatů.

A kde to s Jeseníkem dopadlo blbě? Malým počtem praktických lékařů, nízkým věkem dožití u mužů a žen, horšími výsledky středoškoláků u státních maturit, počtem vlakových spojů, počtem dopravních nehod a neoslnili jsme poměrem přistěhovaných a odstěhovaných mladých lidí. Vlastně přírůstek obyvatel je špatně kompletně.

Indexy OBCE V DATECH pro město Jeseník (0 = nejhůř, 10 = nejlíp). 

Zdroj: Obce v datech 2023

Něco neovlivníme, něco ale jo a pokud to lídrům není jedno, můžou pro to cosi dělat.

Foto (zdroj): Tomáš Neuwirth

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.