DATA: Jak moc je Jeseník město pro byznys

20.03.2023

Jako začínající podnikatel/ka asi od města, ve kterém to rozjíždíte, nic moc nečekáte. Jako zavedená firma už od města pro změnu nic moc nepotřebujete. A přesto jsou věci, jimiž mohou vedení měst podporovat podnikatele. A na tahle kritéria se zaměřuje srovnávací výzkum 'Město pro byznys'. V něm se poměřuje 205 měst a 22 pražských městských částí, posuzuje se podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Pohled na výsledky z Olomouckého kraje, kde analytici rozebrali 13. měst, můžeme být se sedmou příčkou Jeseníku spokojeni asi tak napůl. Klidný střed, chtělo by se říct, anebo signál, že Jeseník má ve vztahu k podnikatelům co zlepšovat? Buďme fér, na stupních vítězů se seřadili 1. Olomouc, 2. Prostějov a 3. Mohelnice, města s o dost jinými výchozími podmínkami. Může nás hřát, nikoli chlácholit, že za námi skončili třeba Přerov, Zábřeh nebo Šumperk.

A co takové město pro byznys má mít, aby se nejen umístilo v žebříčku, ale aby reálně vytvářelo prostředí, v jakém se dobře podniká? Když třeba neleží u dálnice, jako u ní neleží Jeseník? Hodí se mít na pracovním trhu dostatečný počet lidí v produktivním věku, ideálně disponujících patřičnou kvalifikací. Průzkum 'Město pro byznys' se zaměřil i na finanční parametry, kde se berou v potaz věci jako kapitálové výdaje na jednoho obyvatele, výdaje do vzdělávání, bydlení, sociální péče, kultury, sportu a zkoumá se, jaký podíl mají na příjmech dotace.

Počet ekonomicky aktivních podnikatelských subjektů se u nás hýbe okolo pěti tisíc (v r. 2022 to bylo 5 023). Pozitivní trend vidíme v počtu obchodních společností 691 (mezi lety 2010 až 2022 jich přibylo 228).

Vývoj počtu aktivních ekonomických subjektů v okrese Jeseník

Zdroj: ČSÚ, r. 2022

Vývoj typu aktivních ekonomických subjektů v okrese Jeseník

Zdroj: ČSÚ, r. 2022

Čert vem umístění Jeseníku v anketě 'Město pro byznys', dělejme všichni, kdo k tomu máme co říct, makat, ať je Jesenicko jedním z nejpodnikavějších regionů v rámci České republiky, prostor pro růst je téměř nekonečný.

Foto (zdroj): T.Neuwirth

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.