DATA: Jak moc je Jesenicko online

20.03.2024

Ekonomické definice hospodářský růst neustále podmiňují kvalitou dopravní infrastruktury neboli blízkostí dálnice či železnice. Sedí, ovšem jen částečně. Jednak na Jesenicku vyrostlo a prosperuje mnoho firem i při absenci rychlostních silnic. Jednak existují byznysy nezávislé na hustotě asfaltek, které popohání internet.

V určitém ohledu v tom pro Jesenicko vězí dosud nevytěžený potenciál. Jeho využívání začíná tím, jak moc informační společnost tady žije. Nahlédli jsme na data, jak si vedeme v oblasti internetové infrastruktury a moderních technologií.

Třicet procent domácností okresu Jeseník disponuje aktivním přístupem k internetu, z toho 16,2 % má pevný internet, 13,6 % internet bezdrátový (data Českého statistického úřadu z roku 2022). Používání e-mailu by mělo být dle krajských dat vlastní 75 % osob, online nakupování 68 %, sledování filmů a videí přes 67 %, internetové bankovnictví 67 %, přístup na sociální sítě přiznává necelých 60 % a poslech hudby online zvládá 58 %.

Ve školách stále přibývá počítačů, na 100 žáků je 22 kusů pevných PC a 26 notebooků.

Co nás zaujalo, ne pozitivně, jak málo ordinací lékařů umožňuje online objednávání přes webové stránky. V roce 2022, za který máme data z Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR, toto nabízí pouze 14,3 % ordinací. Nejlíp si vedou lékaři pro děti (37,5 %) a gynekologové (25 %).

Jedna věc jsou data, druhá věc pak měkká fakta, jako například to, že jesenická průmyslovka letos vyšle "do světa" první maturanty v oboru IT. Že ve firmách na Jesenicku vidíme jasný příklon k digitalizaci, což nutí vzdělávat zaměstnance právě v oblasti informačních technologií. A nejde přehlédnout, že nejen mladá generace využívá chytré telefony k dalším a dalším činnostem a aktivitám. K tomu se rozjíždí umělá inteligence a ta to tady hodlá pořádně přepsat.

Jesenicko, drž prst na tepu doby, nedopusť zaostávání.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.