Další sblížení studentů a zaměstnavatelů se odehrálo na positivJE FESTIVALU

28.11.2023

Známe na Jesenicku většinu významných zaměstnavatelů a poměrně často se potkáváme se studenty zdejších středních škol. Chtěli jsme přispět k tomu, aby o sobě tyhle dvě strany věděly a aby k sobě mluvily co nejpodobnějším jazykem. Ne vždy tak tomu je.

Před rokem jsme pro ně vymysleli společnou debatu, na které si své názory na zaměstnání a zaměstnávání sdělí a svoje pozice třeba trochu přiblíží. Na v pořadí druhý panel Kariéra na Jesenicku jsme na pátek 24. listopadu do Kina Pohoda pozvali studenty všech čtyřech středních škol – gymnázia, průmyslovky, hotelovky s obchodkou i SŠ gastronomie, farmářství a služeb. Přišli druháci, třeťáci, čtvrťáci, dokonce i pár deváťáků ze ZŠ Jeseník si dorazilo poslechnout, jak si středoškoláci vybírali své studijní obory, jak se podle nich jejich škole daří příprava na budoucí profesi, jak se o ně zajímají místní firmy a s jakými očekáváními půjdou na své první pohovory. Ještě jednou musíme vyzdvihnout odvahu osmičky studentů, kteří promluvili na mikrofon.

Než na pódium vystoupali zaměstnavatelé, vyzpovídali jsme zástupkyně tří škol – Janu Prokopovou ze SPŠ Jeseník, Dagmar Konečnou z Gymnázia Jeseník a Janu Paulovou z Hotelové školy V.Priessnitze a Obchodní akademie Jeseník. Z nich jsme páčili hlavně to, v čem jsou dnešní mladí jiní – lepší. Jsou sebevědomější a skvěle ovládají technologie.

Pak přišli ke slovu ti, co dávají práci. V prvním kole to za tradiční strojírenství byla Šárka Jasanová (CS-CONT), Eliška Paseková (Řetězárna) a Richard Koubek (Svaz průmyslu a dopravy ČR), ve druhém kole pak Veronika Mlejnková (Chata Jiřího Na Šeráku), Tibor Macík (Priessnitzovy léčebné lázně), Markéta Kaniová (Městský úřad Jeseník) a Jakub Zetek (M.B.A. Finance) – za gastro, cestovní ruch a služby. V zásadě všichni byli příjemně překvapeni odpověďmi studentů, protože na pohovorech jim někdy u mladých chybí větší pokora a určitá realističnost. Více méně potvrdili, že s jesenickými středními školami jsou v kontaktu a snaží se spolupracovat.

V pátek to v kině vypadalo na slušné souznění a platí, že zaměstnavatelé mají pro všechny absolventy náruč otevřenou.

Foto (zdroj): Petr Klíma

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies