Dá to Tomáš Hradil, dostane Jesenicko vlastní ikonický pochod?

11.03.2021

Když je za něčím Tomáš Hradil, vždycky z toho kouká velká člověčina, nejinak tomu je u jeho příštího projektu. Ten by měla orámovat třetí kniha Zmizelé Jesenicko, v níž se tentokrát Michaela Neubauerová a Pavel Macháček zblízka podívají na 14 významných poutních míst rozesetých po našem kraji.

Tomášův plán je ale víc než kniha. Díky němu a nadšencům okolo něj, by se Jesenicko mělo dočkat svojí vlastní pouti, jakou desetitisíce lidí absolvují třeba do Santiaga de Compostela, jen tedy v lokálním měřítku. Rovnou dodáváme, že pouti, která ani zdaleka nebude určena jen pro lidi vyznávající nějakou víru, jak vás možná teď napadá. Právě naopak, jestliže hlavním cílem několikadenního putování bude, kromě ujití asi tak 150 kilometrů, určité zklidnění sebe sama, sáhnutí si na dno fyzických sil a digitální detox, pak může jít o týdenní trip, který prospěje každému, kdo jej absolvuje. Ano, duchovní přesah je zřejmý prostřednictvím oněch poutních míst, to však nebrání sportovně laděnému chodci představovat si je jako pouhé kontrolní body.

Z našich společných debat s Tomášem Hradilem víme, že jakákoli masovost pochodu pro něj není prioritou. No, nám by se i líbilo, kdyby se pouť stala výzvou pro kultivované fanoušky pěší turistiky z Jesenicka i zbytku republiky. Dokonce kdyby se to chytlo natolik, že by z toho byla expedice 'Západoslezská pouť' symbolizující patriotismus, kterou by každý správný Jeseníčák musel jednou za život absolvovat. Být týden bez mobilu, přespávat v zahradách dobrovolných "spolupořadatelů", sbírat razítka z navštívených bodů (poutních míst), jíst střídmě, jen si povídat, a přitom se zpomalit, opatřit si hodně syrový zážitek a zatraceně zblízka poznat zdejší krajinu.

Trasa už je namyšlená, start ve Zlatých Horách od Maria Hilf, a pak přes kapli Svaté Anny v Horním Údolí do mikulovické Muny. Odtud směr Supíkovice na Nízkou horu a dál na severozápad do Bílé Vody, na Travnou, do Račího údolí, na Boží horu nad Žulovou, do Domašova, finiš by byl na Vřesové studánce. Třeba, plánování je v běhu, na jaře Tom vyrazí se spolutvůrcem Vítkem Slezákem trasovat a klidně už v neděli 8. srpna odstartuje první organizovaná pouť. Síla myšlenky stojí ale na tom, že jenom vy si určíte termín, kdy vyrazíte, jak dlouho půjdete, s kým, a co si od toho budete slibovat..

Asi bychom měli opustit ten podmiňovací způsob, Tom Hradil patří k těm, kteří nápady realizují, tak mu přejeme mnoho zdaru. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.