Čtyři obce Jesenicka navzdory odlivu lidí rostou

12.11.2020

Obvykle to děláme přesně naopak, nepohlížíme na okres Jeseník jako na jednotlivé obce a města, chápeme se jako celek - Jesenicko. Dovolte nám pro účely dnešního článku naopak okres rozpadnout na jednotlivce.
Totiž řeč bude o obcích, které se ve sledovaném období let 1995 až 2019 nejlépe praly s odlivem (mladých) lidí z tohoto regionu. Za čtvrtstoletí ztratilo Jesenicko 4 532 obyvatel (data Českého statistického úřadu), stroze matematicky asi 10,6 %. Nejsou v tom samozřejmě jen odstěhovaní, ale také nenarození (víc lidí umřelo, než se narodilo). Patříte-li k té skupině, která tohle nevnímá jako dobrý trend, pak pro vás máme určité světlo na konci tunelu. Jsou zde totiž obce, kterým se za těch pět a dvacet let povedlo povyrůst, a i když těžko vypozorujeme jednu konkrétní příčinu, všechny starostky a všichni starostové, co se za tu dobu vystřídali ve vedení, by k tomu mohli říct své.
Pravděpodobně nejvíc by o tom měl mluvit starosta Hradce-Nové Vsi, Pavel Stejskal, jím aktuálně vedená obec si připsala největší přírůstek +31,8 %, vyjádřeno počtem nových občanů 99! Druhým vítězem je Ostružná s plus 9,9 %, tj. +14 nových trvale hlášených osob. No, a pak už se do kladných čísel dostávají pouze Česká Ves +1,4 % (34 obyvatel) a Bělá pod Pradědem, které přibylo 8 spoluobčanů, na procenta +0,45 %.
Nám je jasné, že určité trendy a jevy prostě nejde změnit, ale jinak je positivJE na 1 000 % přesvědčeno, že kupu věcí dělat proto, ať se nezmenšujeme tak moc, a tak rychle, dělat jde. Zeptejme se Pavla Stejskala (Hradec-Nová Ves), Romana Roušala (Ostružná), Petra Mudry (Česká Ves) a Miroslava Kružíka (Bělá pod Pradědem), jak se jim to daří.
Anebo nalaďte online positivJE FESTIVAL 2020, na němž se bude řešit, co má se sebou okres Jeseník dělat, aby byl žádaným místem pro život. Vstupenky pořídíte tady.

Foto (zdroj): Stribrohorak

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.