Co udělají studenti jesenických středních škol s chytrými brýlemi a 5G telefonem?

10.05.2021

Jsme moc rádi za situace, kdy Jeseník dostává šanci být v nějaké výjimečné pozici, neboť je to přesně to, co svědčí sebevědomí tohoto regionu. Nevoláme tu po vodění za ruku, stačí dostat příležitost.

Jednu takovou teď mají studenti místních středních škol, kteří se mohou zapojit do technologické soutěže pořádané společností Vodafone ve třech z pěti měst v rámci projektu '5G pro 5 měst'. Mohou se dostat k technologiím budoucnosti, mohou si osvojit práci s nimi a mohou porovnat své znalosti se středoškoláky z Ústí nad Labem a Karlových Varů.

Potřeba je jedna věc - navrhnout zajímavé využití chytrých brýlí pro rozšířenou a smíšenou realitu Nreal light v kombinaci s 5G mobilem a potřebným softwarem. Soutěžící musí s tímto vybavením vymyslet inovaci mající potenciál zvýšit kvalitu života lidí žijících v Jeseníku. Organizátoři doporučují tři témata - zdravotnictví (eHealth, telemedicína), životní prostředí (ochrana, aktivní pohyb v přírodě, turismus) a vzdělávání (digitalizace vzdělávání apod.), ale žáci mohou přijít s čímkoli, porota se rozhodně podívá na všechny zajímavé nápady.

Výběr proběhne už na konci června, postupující týmy budou vyhlášeny (bude-li se konat) na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, a pak dostanou asi 6 měsíců na realizaci projektu. Super pro děcka je, že kromě práce s AR brýlemi budou mít k dispozici mentory a poradce, kteří jim budou asistovat při vývoji, žáci tak získají zcela nové dovednosti, jež se jim budou do života hodit.

Už jsme oslovili gympl, průmyslovku, hotelovku s obchodkou i SŠ gastronomie, farmářství a služeb a napjatě čekáme, kolik týmů školy zvládnou sestavit.

Brýle Nreal Light mají Full HD rozlišení, dvě kamery, prostorový zvuk, duální mikrofon a připojení k 5G smartphonu. Tohle není realita, tohle je rovnou rozšířená realita - kombinace skutečného světa a digitálního obsahu s možností interakce s virtuálními 3D objekty.

Děcka, pojďte si osvojit něco, co za pár let budete docela běžně používat.

Foto (zdroj): Nreal

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.