Co se 75 000 korun vymysleli žáci Základní školy Jeseník

08.02.2022

Je v tom průprava finanční gramotností, je v tom posilování loajality ke škole, je v tom přenos zodpovědnosti na děti. Tak bychom mohli shrnout přínos, jakým je zapojení žáků do participativního rozpočtu školy.

Už jsme psali, že ZŠ Jeseník má od svého zřizovatele - města Jeseník, k dispozici 75 tisíc korun, které po třetině utratí každá budova školy (B. Němcové, Průchodní, Nábřežní) za něco, s čím přijdou samotné děti. Sešlo se 25 nápadů, z nich 16 postoupilo do hlasování, a to hlasování včera skončilo.

Prozradíme vám úspěšné náměty, ale představíme všech 16 finalistů, při jejich čtení můžete sami přemýšlet, pro koho byste hlasovali vy, kdyby na vašem hlase záleželo ;-)

Z budovy 'B.Němcové' přišlo nejvíce tipů, mezi nimi se nacházela brankářská florbalová výzbroj, stojan na kola, velká zrcadla na toalety, školní knihovna, lezecká stěna, zábavné polepy na schody a relaxační místnost. Právo realizace si vysloužily stěna a relaxační koutek.

Děti ze ZŠ 'Průchodní' vyjádřily přáni investovat svých 25 tisíc do stolního vzdušného hokeje, velké mapy světa, pingpongového stolu, zábavných polepů na schody a do vylepšení stávající relaxační místnosti. Těšit se mohou na stolní hokej a polepy na schodiště.

Žáci navštěvující 'Nábřežku' poslali do hlasování lavičky před budovou školy, lepší Wi-Fi, speciální šatnu pro holky u tělocvičny anebo vybavení do učebny hudební výchovy. Nakonec se mohou radovat z laviček, silnějších wifin i úpravy dívčích šaten.

Nabere to rychlého spádu. Dnes se koná koordinační schůzka vedení školy a navrhovatelů vítězných projektů, pak se všichni neodkladně pustí do realizace, ať žáci co nejdříve vidí dopad svých rozhodnutí ;-)

Jo jo, tohle je výchova k demokracii...

Foto (zdroj): ZŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.