Co nám to tu lítá

12.02.2023

Je to nejdostupnější setkání městského člověka s přírodou - pozorování ptáků. Zatímco někdo ptačí zpěv vůbec nevnímá, další se zapojuje do každoroční akce zvané Ptačí hodinka. To se tisíce dobrovolníků po celé zemi snaží zaznamenat stav ptačí populace u krmítek.

Česká společnost ornitologická uspořádala 5. ročník sčítání ptáků o prvním lednovém víkendu, přinášíme výsledky měření za okres Jeseník. Do něj se zapojilo 75 lidí, aby na 59 stanovištích za rovnou hodinu viděli a zapsali 1 577 ptáků.

Absolutním vítězem v počtu záznamů je sýkora koňadra, žlutočerný ptáček na krmítka přiletěl v celkovém počtu 324. Na druhém místě skončil se 150 výskyty vrabec domácí. Pomyslný bronz bere sýkora modřinka (127).

Mezi čtyřicítkou českých ptáků pozorovatelé dále pozorovali například vrabce polního (114), čížka lesního (109), zvonka zeleného (99), kosa černého (61), stehlíka obecného (52), straku obecnou (41), ale taky tři volavky, dvě poštolky a jednoho krahujce.

Pro úplný kontext doplníme, že sýkora koňadra vyhrála i v rámci celého Česka, tedy ji můžeme považovat za nejrozšířenějšího českého ptáka.

Foto (zdroj): Luc Viatour

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.