Co dělají lesníci, aby byly jesenické lesy stále zelené

12.06.2021

Není žádným tajemstvím, že okres Jeseník patří k nejzelenějším okresům v zemi, je důležité sledovat, jak se k tomuhle bohatství staví zdejší největší vlastníci, tedy Lesy ČR, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc a koneckonců některé obce a města spravují mnoho hektarů lesů.

Státní Lesy ČR vyhlásily na letošek 200 akcí na obnovu lesů, na několik se můžeme těšit také tady u nás, na 17. července už je naplánována první veřejná "brigáda" na Javorné (mezi Salisovem a Ondřejovicemi), kde se budou stavět oplůtky. Dejte jedno dopoledne založení nových lesů po kůrovcové kalamitě. Vedle toho státní lesníci mají projekt 300 studánek za 365 dnů, a i tenhle závazek na obnovu drobných vodních zdrojů Jesenicko pocítí. V mapě nacházíme třeba pramen Růženec v Rychlebských horách, Karlův pramen u Čertových kamenů a na cestě z Ramzové na Šerák jsou to studánka Nad Dobrou vodou a poblíž kamenná kaplička Dobrá voda, zasvěcená obětem hor.

A co Arcibiskupské lesy? Například finančně podpořily hnízdění sov ve svých lesích anebo ve spolupráci s Klubem českých turistů revidují turistické značky, protože jich hodně padlo s kmeny stromů napadených lýkožroutem nenažraným. Ještě před prázdninami by mělo být dokončeno značení všech turistických stezek v církevních lesích.

Tak si to zelené zlato hýčkejme, v kombinaci s vodou jde o artikly, na nichž můžeme postavit atraktivitu Jesenicka jako místa pro život.

Foto (zdroj): Vogler 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies