Cizinci - koření Jesenicka

19.03.2019

No, pojďme si říct, Jesenicko není úplně v zorném úhlu cestovních kanceláří vozících cizince do Prahy a Českého Krumlova. Ono Jesenicko taky není v hledáčku cizinců 'světoběžníků', kteří mění zemi třeba kvůli práci (zaměstnanci nadnárodních korporací), kvůli podnikání (rozjezd vlastních byznysů na českém trhu) ... Na obojím samozřejmě můžeme pracovat. Však cizinci sem jezdí - zeptejte se na recepcích v lázních a hotelech, poslouchejte světové jazyky na Základně Rychlebských stezek, ptejte se ve zdejších velkých firmách, odkud k nim jezdí zákazníci na jednání a možná znáte projekt Edison, díky němuž na zdejší školy přijíždějí zahraniční studenti anebo ...
Anebo se připojte do místní komunity 'English Café Jeseník', která propojuje zdejší domorodce s expaty (rozuměj cizinci žijícími na Jesenicku). Neexistuje evidence, odhadujeme, že takových expatů zde je nejméně několik desítek. Nepočítáme skvěle asimilované Vietnamce, de facto 'bratry' ze Slovenska, ani spoluobčany s řeckou krví, ale už zde hovoříme o Polácích, Ukrajincích a Rusech, Němcích, žijí zde však lidé z Jižní Ameriky, USA, Velké Británie, z balkánských zemí, ale i z Indie a dalších asijských zemí. I když to třeba nepociťujete přímo, jejich přítomnost tenhle region ovlivňuje. Tihle lidé sem přinášejí své kulturní zvyky, svoje kuchařské umění, svůj pohled na svět ... to je pro horami izolované Jesenicko skvělá příležitost, aby se nestalo izolovaným i mentálně.
Pokud máte chuť poznat svět, který přišel k nám a při té příležitosti zopáknout svoji angličtinu, zajděte na pokec do úterního klubu 'English Café Jeseník', schází se po zdejších kavárnách a restauracích, pokaždé jinde.
A napište nám, jestli znáte, případně odkud, nějaké expaty. A chovejte se k nim přátelsky, nekoušou ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.