Cirkulární ekonomika dorazila do Jeseníku

02.03.2023
Jeseník se brzo zařadí na mapu udržitelně smýšlejících měst, jímž není cizí téma cirkulární ekonomiky. V ní jde o neplýtvání, sdílení a maximalizaci užitku. Čili jakýsi antimaterialismus.

Prvky cirkulární ekonomiky si osvojují zejména zástupci mladé generace. Společné rozhodnutí jesenické radnice a technických služeb chápeme jako další snahu vedení města být pro mladé o kousek atraktivnějším místem k žití. V areálu sběrného dvora na Lipovské ulici (naproti nemocnici) bude zřízeno tzv. reuse centrum kam lidé budou moci odkládat zachovalé a funkční věci, které už sami nevyužívají, ale ty by přitom mohly někomu ještě velmi dobře posloužit. Typicky sem patří drobné vybavení domácnosti, jako je nádobí, nářadí, sportovní náčiní, hudební nástroje, dekorace a drobný nábytek. 

Princip stojí na tom, že jedni do reuse centra odnášejí nepoužívané vybavení domácnosti a druzí si tyto věci za symbolické částky pořizují. To může být podpora mladých na druhou, když si třeba v reuse centru vybaví svoji první domácnost.

Sympatické je, že výtěžek provozovny bude sloužit k obnově jesenických pramenů, což je další benefit projektu. Nikdo na tom nezbohatne, jen se vyprodukuje méně odpadu.

A protože obdobná reuse centra jsou už celkem běžnou infrastrukturou větších měst, Jeseník se brzo zařadí mezi tyhle smart a eco friendly lokality, což by mladí měli ocenit.

Foto (zdroj): Unsplash
Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.