Chystá se unikátní encyklopedie 'Čti Jeseníky'

08.05.2021

Okres Jeseník je malý region, kde ještě pořád platí, že si instalatéra či právníka seženete u stolu v hospodě. Síla slova je ta největší reference. Určitá jména jsou na Jesenicku tak známá, že aniž byste věděli detail o tom, co chystají, víte, že to bude dobré, ať je to co je to.

To už ale nemluvíme o instalatérech a právnících, to už je řeč o aktivních lidech z regionu, z nichž několik chystá vydání hodně zajímavé knihy 'Čti Jeseníky'. Kolektivní dílo, do jehož přípravy se zapojují velcí lokální patrioti, jako například Lukáš Abt, co tady maká okolo pramenů, Jiří Glonek, který napsal knížku Na Jeseníky, píšící historici zabývající se našim regionem Pavel Macháček, Miroslav Kobza a Igor Hornišer, Vít Slezák z CHKO Jeseníky a velký podíl na tvorbě obsahu bude mít tým Pavla Rušara z Vlastivědného muzea Jesenicka (Martin Hanáček, Matěj Matela, Jan Petrásek a Vojtěch Taraška). Současné fotografie dílu propůjčí Tomáš Neuwirth a grafiku mají na starosti Jan Macháček s Markétou Smékalovou. Ukázky několika kapitol naznačují, že tahle obrazová kronika Hrubého Jeseníku a Zlatohorské pahorkatiny bude hitem, a to doufáme hitem už vánočního trhu.

Autoři stále vyzývají majitele dobových pohlednic a fotografií, že se mohou stát spolutvůrci obsahu chystané velkoformátové knihy (35x50 cm), kde v 50 kapitolách najdete spousty nových informací, kuriozit, a hlavně obrazového materiálu. Těšte se!

Foto (zdroj): Čti Jeseníky

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.