Chystá se další akce pro nadané žáky a studenty na Jesenicku

17.02.2022

Když se Pavlu Rušarovi povedlo v roce 2019 do Jeseníku poprvé přivést letní vzdělávací program pro děti, proniklo do českého výběru sotva pár zdejších školáků. To letos se mezi 44 účastníků počítá s polovinou míst pro nadané děti z Jesenicka.

Týdenní T-Expedice svede v červnu dohromady talentované školáky (13-18 let) spolu s odborníky na fyziku, biologii, chemii, astronomii s geografií, botaniku a nově na divadlo, což jsou zároveň i oborové sekce jednotlivých badatelských týmů. Není to nějaké "hraní si na vědce", je to naprosto seriózní bádání na Jesenicku, takže i výsledky jednotlivých výzkumů, podaří-li se dojít ke smysluplným závěrům, mohou posloužit našemu okresu.

V týmu fyziků půjde o zkonstruování rakety, která bude následně zkoumat kvalitu ovzduší v Jeseníkách. Biologové mají v úmyslu zjišťovat, proč některý hmyz saje na jedněch rostlinách, zatímco jiný hmyz na jiných rostlinách. Záměrem chemiků je příprava vzorků kosmetických přípravků se specializací na fyzikálně-chemické chování míchaných emulzí. Astronomové by Jesenicku mohli přinést zajímavé informace o míře světelného znečistění, mj. budou porovnávat, kolik hvězd vidí z města a kolik z hřebene hor. Kdo se zapíše do party Botanika, bude pronikat do záhad toxického světa jedovatých rostlin v okolí Jeseníku. A nově zařazená sekce Divadlo bude psát a zkoušet úplně novou divadelní hru, jejíž děj by se rozhodně měl věnovat něčemu místnímu, nějaké historické události třeba.

Přes den se bádá, každý večer se prezentuje aktuální stav poznání a na konci jsou i široké veřejnosti představeny výsledky každého týmu.

Obohacením má být tenhle kontakt s nadanými dětmi také pro zapojené partnery, mezi nimiž najdete pedagogy ze zdejších škol, Střediska volného času Duha, pracovníky ze Správy CHKO Jeseníky či z kosmetické firmy Naturfyt - Bio.

Zkušenost k nezaplacení, to je červnové (4.-11. června.) badání T-Expedice, na zdejší základní i střední školy házíme laso, ať své zvídavé svěřence navedou na přihlášení, účast se může stát důležitým krokem pro jejich kariéry.

Foto (zdroj): Vlastivědné muzeum Jesenicka - T-Expedice

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies