Cesta Marušky Macečkové ze Žulové do Dukly

19.07.2019

Praha fotbalová má Slavii, Bohemku, Viktorku Žižkov ..., jo pardon, ještě Spartu :-o no a do výčtu legend patří i dříve vojenský klub Dukla Praha. Jedenáctinásobný mistr Československa má také ženskou jedenáctku bojovnic hájících typické rudožluté barvy a až sem se dostala žulovská rodačka Marie Macečková. Bomba, co?
Po kolikáté už vám předkládáme hmatatelný důkaz o tom, že podařit se vám může úplně všechno na světě, záleží jenom na tom, jak moc za tím jdete. Narodíte se v Žulové jako holka do fotbalové rodiny, jaká je asi pravděpodobnost, že o 18 let později budete hrát I. ligu žen za Duklu Praha?! Si to poslechněte.
Malá Majka se hned v šesti přihlásila do žulovských benjamínku, za které hrála až po starší žáky, přičemž na jednu sezónu si odskočila na hostování do Mikulovice. To všechno s klukama! To chlapecké prostředí ani netuší, jak ji těmi pošklebky typu "Pche, holka na hřišti?..." formovalo a ještě víc motivovalo k úspěchu. Stále v žákovském věku se stala součástí ženského futsalového týmu AC Gamaspol, což ji taky fotbalově posunulo. Leč, pravidla fotbalové asociace jsou jasná, dívka může hrát za chlapecký tým pouze do 15 let. Tohle pravidlo Maruška považovala za stopku její fotbalové dráhy.
Kdyby se ale nehecnul její bratr a nepřihlásil ji na letní fotbalový kemp holek Dukly Praha, což měla být její fotbalové derniéra. Na Jesenicku totiž není šance v ženské kategorii pokračovat. Jenže Majka svými výkony zaujala trenéry Dukly Praha, kteří oceňovali fotbalovost tehdy 14-leté holky, že jí nabídli angažmá ve starších žačkách Dukly. Wow! Jednu celou sezónu chodila na základku do Žulové a rodiče jí vozili každý víkend do Prahy na zápasy. To je oběť, co? Protože Marii fotbalová vášeň opravdu drží, střední školu už si cíleně vybírala pražskou, aby mohla dál hrát za dukláckou juniorku. V ní se nakonec stala kapitánkou a s tímhle týmem se dostala až do centra ženského fotbalu - Spojených států amerických, kde se Dukla Praha utkala mj. s fotbalistkami anglického Liverpoolu. Minulou sezónu, ač věkem stále juniorka, začala žulovská stoperka nakukovat už i do ženského týmu, aby se pro nadcházející sezónu stala ve svých 18 letech nedílnou součástí A-týmu Dukly Praha. Sama říká, že ten posun je znatelný - těžší tréninky, rychlejší fotbal ... je ale připravená, po kolikáté už, si svoje místo vybojovat. Protože fotbal je její život!
Pro nás je nejpozoruhodnější ta vyzrálost, jak ve svých osmnácti letech umí pojmenovat ty překážky, jejichž překonání ji vždy o kus posunulo - narážky kluků v žáčcích, nové prostředí v Praze, kapitánská páska v juniorce a naposledy přesun do Áčka Dukly. Marie Macečková je přesně ten typ člověka, který by dokázal uspět v jakémkoli oboru, na který by si ukázal, tihle lidé se zkrátka umí adaptovat a neustále se v tom zlepšovat.
Moc fandíme, ať se Marušce podaří usadit v sestavě Dukly a ať se může co nejdéle realizovat v tom, co jí dělá šťastnou - fotbale.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.