Českoveský Garabík v biatlonové světové špičče

24.08.2018

Jsme zvyklí na to, že Jeseníky dodávají Česku špičkové lyžaře, a to nejčastěji běžkaře (Jirka Magál, Adam Fellner) a alpské lyžaře (Helena Schrommová). Ovšem on se tu urodil i biatlonista, a to hned biatlonista světových parametrů.
Řeč je o rodákovi z České Vsi, Petru Garabíkovi (nar. 1970). Ten přičichl k běžkám na jesenické 'sportovce', odkud se dostal do centrály biatlonu, Rudé hvězdy Jablonec nad Nisou. Takže od roku 1987 byl v reprezentaci, kde vydržel až do ukončení kariéry profi biatlonisty (2006). Za tu dobu se nominoval na troje olympijské hry (1994 Lillehammer, 1998 Nagano, 2002 Salt Lake City), kde dosáhl nejlepšího výsledku, pátého místa v závodě družstev v americkém Salt Lake. Na individuálním olympijském závodě se nejvíce radoval v norském Lillehammeru za 11. příčku. Pokud jde o Mistrovství světa, tak se může pyšnit stříbrnou medailí z '97 v Anterselvě (Itálie). Individuální radost v plné parádě se dostavila v roce 1994, kdy Petr dosáhl na stříbrnou příčku ve sprintu Světového poháru biatlonistů, přičemž v témže roce si vyjel i nejlepší umístění v celkovém pořadí (15.). Když se nevešel do nominace na svoji čtvrtou olympiádu, rozhodl se ukončit bohatou závodní kariéru.
Ovšem pauza od populárního zimního sportu trvala jen dva roky. V roce 2008 přišla zajímavá nabídka od biatlonistů USA, aby se Petr Garabík podílel na servisování lyží amerických závodníků. A spolupráce běží dodnes, Petr už se připravuje na novou sezónu a hodlá v týmu vydržet do nejbližší olympiády. To by byla sedmá!
Omlouváme se za fakty napěchovaný článek, ale co lépe dokladuje něčí sportovní úspěchy nežli statistiky.
Petrovi přejeme zdraví a sílu být součástí biatlonového kolotoče, který v ČR nabral na síle bohužel až po závodní éře, o to více si může vychutnávat SP v Novém Městě teď. A tady na Jesenicku jsme na něj hrdí pořád. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.