Byty pro mladé, strategie a vize obcí, meziobecní spolupráce a tunel pod Sedlem, mohou být cesty k úspěchu Jesenicka

01.12.2022

Ne, panel Smart region opravdu nepřinesl 11 konkrétních návodů na úspěšnou obec, mnohem spíše to byl festival námětů a inspirace, jak by to vedení obcí (starostou/kou počínaje, posledním úředníkem konče) mohla dělat, aby se jejím obyvatelům žilo lépe. Hlavním bodem debaty byl regionální rozvoj, tedy téma jdoucí jaksi nad rámec katastru obce. Jestliže považujeme za jednu ze společných výzev zpomalení odlivu lidí z regionu, potom se bez spolupráce všech 24 obcí neobejdeme.

Pozvali jsme do Jeseníku čtyři odborníky, kteří o roli obcí, měst a okresů něco ví, s nimi jsme vedli panelovou diskusi pro starostky a starosty Jesenicka.

Šéfka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková doporučuje, pokud je největším problémem dopravní dostupnost, abychom se na Jesenicko podívali i z vyšší perspektivy a hledali cesty, jak využít tržní síly Polska. Docela dost se věnovala úvahám o tunelu pod Červenohorským sedlem, kdy apelovala na univerzitní regionalisty, aby nám nezávazně spočítali, jaký ekonomický přínos by takový tunel, třeba jen železniční, pro region vlastně měl. Důležité parametry, ve kterých Jesenicko vyniká, jako jsou bezpečnost, kapacita školství, příroda a čistý vzduch, spolkový život, bychom měli obyvatelům více komunikovat, protože to není všude v Česku samozřejmost, zmínila ředitelka Vladyková.

Luděk Krtička usedl do panelu jako vědecký expert na regionální rozvoj. Jako autor Atlasu venkova působí na Ostravské univerzitě a podle něho mají obce přicházet s takovou sadou politik a nástrojů, které budou snižovat ztrátu našeho okresu na zbytek republiky.

Nejpraktičtější byl v debatě zcela logicky starosta Hanušovic Marek Kostka. Střílel do vlastních řad, když kritizoval obce za to, že za 30 let neudělaly nic pro to, aby tady mladí lidé zůstávali. On považuje za jeden z receptů proti vylidňování intenzivní výstavbu dostupného bydlení, ovšem ve standardu 21. století. Jeho Hanušovice chystají projekt 120 družstevních bytů, od kterého si slibuje právě přísun mladých lidí a rodin, na nichž pak půjde stavět další rozvoj města. "Apeluji na všechny starosty, aby se nebáli jít do projektů, které tady mohou udržet lidi,".

Jan Havránek (Obce v datech) se potkává se zástupci municipalit nad daty i strategiemi a říká, že z jeho zkušeností je většina strategických dokumentů obcí tvořena tzv. do šuplíku. Jen v menšině případů to osvícení starostové opravdu tlačí vpřed nad rámec obligátních oprav chodníků, silnic, sečení trávy a tak. Tvrdí, že zpravidla obce hojně investující do svého rozvoje, tedy zadluženější, vykazují vyšší kvalitu života než obce sice méně zadlužené, ale ve kterých chybí strategické investice. Z toho plyne jednoduché doporučení - mějte připraveny kvalitní projekty a tyto realizujte, jakmile se objeví finance či dotace.

Samozřejmě se nad celou debatou vznášela důležitá otázka, nakolik může jedna obec - jedno Jesenicko, konat bez výrazné podpory Kraje či státu. To nikdo nezpochybnil, nicméně mezi řádky šlo číst, že i bez vyšších pater 'státní správy' jde udělat hodně. A při spolupráci celého Jesenicka ještě o hodně víc. Přesně na to se panel Smart region snažil poukázat.

Všem, kteří jste ve vedení obcí a měst, doporučuje záznam dvouhodinového Smart regionu shlédnout, skoro určitě si tam svoje téma najdete.

Foto (zdroj): Josef Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.