Borůvková hora - symbol česko-polského přátelství

13.10.2018

Zřejmě v našem regionu nenajdete turistický cíl, které by více rezonoval na obou stranách hranice, než je to v případě hraničního vrcholu hřebene Rychlebských hor, Borůvkové hory (898 m.n.m). Věřte, že do stavby tří předchůdkyň dnešní rozhledny se zapojily subjekty z obou zemí, dokonce Poláci více. Vždyť první vyhlídka byla určena primárně pro pacienty lázní Landek. Drsné počasí Rychleb však zapříčinilo, že každá z tehdejších dřevěných rozhleden nevydržela stát příliš dlouho a větry a deště opravdu zkoušely trpělivost zdejších turistických nadšenců. Za totality se zde scházeli čeští a polští disidenti, výšlap absolvoval i pozdější prezident Václav Havel.
Současnou podobu Borůvkové hory tvoři 25 metrů vysoká vyhlídková věž, která byla slavnostně otevřena v říjnu 2006. A zase to byl česko-polský projekt, byť zastřešený Evropskou unií. Po vystoupání 155 schodů se vám otevřou nádherné výhledy na Polsko (Otmuchowské a Nyské jezero, Londek Zdroj), na české straně pak potěšíte oko pohledem na Šerák, Praděd, Smrk a Kralický Sněžník. Pokud se vydáte na túru z Travné, je to lehce přes 3 kilometry, z Bíle Vody kilometrů 9.
V Rychlebách je podzim nádherný, nechte na sebe dýchnout genius loci a nezapomeňte kolemjdoucí zdravit, nejčastěji si vystačíte s cześć.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.