Blíží se přehlídka regionálních ochotníků v jesenickém divadle

26.03.2023

Kdo tu žije, není překvapen. Přespolní ale žasne, co za kulturní přehlídku tady už dvacátým pátým rokem máme. Není úplně běžné, věnovat prkna městského divadla na jeden víkend amatérským divadelním souborům, jako se to stane příští víkend v Jeseníku.

Vsadíme se, že mnoho z vás se v některém z minulých ročníků Divadelní žatvy ocitlo v hledišti Divadla Petra Bezruče. Chození do divadla je samo o sobě povznášející, ne tak, když na jevišti máte svého známého či sousedku. Unikátnost přehlídky ochotníků převážně z Jesenicka spočívá právě v tom, že hodiny strávené po zkušebnách jesenickému publiku prezentují výhradně amatérští herci a herečky.

Letošní čtvrtstoleté výročí si v pátek 31. března a sobotu 1. dubna můžete užít 13 představení. Hlavními taháky jsou mikulovický Amatérský divadelní spolek Kantoři (Pá 31.3., hra Agnes Belladona) a Javornický ochotnický soubor JCHP (So 1.4., hra Taková nesmělá provokace). Během sobotního pásma vyhrazeného hlavně pro mladší diváky, se pod oponou představí třeba soubory Divadla z chaloupky, Tydlidum a Malé divadlo ZUŠ Jeseník, Canis Lupus ze ZŠ Montessori Vápenná, soubor ZUŠ Javorník, Chochrlec ZŠ Česká Ves a Divadlení k rozvoji a pobavení.

Stojí za to udělat i drobné ohlédnutí za minulostí Divadelní žatvy. V některých ročnících na prknech nechyběly další známé regionální ochotnické soubory, jakými jsou mikulovičtí Kantoři, Divadelní spolek Nezakopneš jesenického gymnázia, Divadlo Morávia z Vápenná aj., ale zapadnout nenecháme ani informaci, že za těch 24 let do Jeseníku přijelo reprezentovat svoji obec opravdu hodně místních herců a hereček. Vidíme třeba Zlaté Hory, Vlčice, Kobylá nad Vidnávkou, Česká Ves…

Inu, Divadelní žatva je takové "Jesenicko sobě!".

Foto (zdroj): Divadlo P.Bezruče

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.