Anna Mocková válí na vlnách oceánu

25.04.2024

Stejně jasně, jako Jesenicko nemá dálnici, tak jasně nemá moře. A přesto máme dva zástupce v české surfařské špičce. O Honzovi Páleníčkovi žijícím na Bali už jsme psali, o Anně Mockové vám přinášíme story dnes.

Nevíme, nakolik jí k dnešní pozici v disciplíně pomohli snowboard a skateboard z dob mládí v Jeseníku, kdy studovala na zdejším gymnáziu, určitě ale víme, že už jako mladá snila o zahraničí. Po škole odešla do Anglie, kde možná trošku překvapivě přičichla právě k surfování. Svoji první lekci s instruktorem podstoupila v lednu! "Už na své první hodině jsem věděla, že tohle chci dělat do konce života.", prozradila před časem Markétě Kaniové z Women of Jeseníky.

A prknu definitivně podlehla. Pod dohledem toho samého instruktora vyrostla za dva roky ze začátečnice na střední úroveň. Absolvovala náročný surfařský kurz a v Anglii pomáhala i charitě zabývající se surfovou terapií u hendikepovaných dětí. Pro Women of Jeseníky se Anna rozpovídala i o tom, jak ji surfování přivedlo k zájmu o životní prostředí, protože surfařská komunita o své sportoviště – oceán, pečuje naprosto přirozeně.

Když se stala plnohodnotnou surfařskou instruktorkou a když s bývalým instruktorem a dnes přítelem zvedli kotvy směr Portugalsko, byl to další významný posun. Delší sezóna, pravidelné vlny, celý den ve vodě jako lektor…V téhle konstelaci nepřekvapí, že Anna naskočila do Česko-slovenského poháru v surfingu, v němž se v ženské kategorii dobře zabudovala. Když se postaví na start, umí se vyšvihnout mezi nejlepší. V letošní sezóně startovala v Portugalsku, kde obsadila 4. příčku a teď v dubnu na jihu Maroka brala dokonce bronz. Po čtyřech pohárových závodech tak drží krásnou 6. pozici.

Sní o tom, že jednou objede všechny surfařské destinace světa, to by jí mohlo pomoci k vyšším příčkám v českém poháru. Se uvidí.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.