Ajťák Martin Mikulec doputoval ze Stockholmu do Žulové

20.12.2019

"Já jsem se narodil v Bruntáli.", zahájil přednášku ajťák Martin Mikulec, když stál před javornickými osmáky, aby jim pověděl něco o práci v technologickém průmyslu. Později vysvětlil, že kovaní Bruntaláci skloňují rodné město Bruntál podle slova p*del. Líbí se nám tenhle nadhled a touto cestou zdravíme Bruntál, mimochodem město, které má karty rozdané podobně, jako Jeseník.
Tenhle Martin Mikulec se z Bruntálu ocitnul v Jeseníku, lépe řečeno v Žulové, kam se přistěhoval. Ale vzal to oklikou přes Ostravu a Stockholm. V Bruntále se narodil, v Bruntále odchodil základní školu, pak osmiletý gympl, kde se prvně dostal trochu více k počítačům. Cokoli k tehdejší době řekneme, bude znít v současnosti jako retro, Martin je holt odkojený na hrách Nintendo a DOSovkách. Počítačový kroužek, pak maturita včetně tehdy ne úplně běžného předmětu výpočetní technika a po prázdninách směr Ostrava, studium telekomunikací na Vysoké škole báňské. Tak ho to chytlo, že si to po inženýrském studium namířil i na to doktorandské. To sice nedotáhl do konce, ale kariéru mu to rozhodně ovlivnilo. Právě v rámci školy odjel na půlroční stáž do Švédska, kde se dostal do jedné garážové IT firmy, díky níž nakonec získal i práci, za kterou se i se ženou v roce 2016 odstěhovali do Stockholmu. Dobrý, ne? Žít v jedné z top zemí, pracovat v jenom z top oborů... Jenže když plánujete rodinu, můžete mít priority hozené trochu jinak, hledáte ten tolik skloňovaný work-life balance, a tak u Mikulců následoval po dvou letech návrat do ČR, hledání domova a Martinovo občasné cestování do Švédska, jinak práce tzv. ''remote' na dálku. Roztočený globus - zapíchnutý prst - volba padla na Žulovou. Takže Žulová se rázem stala centrem vývoje byznysového komunikačního řešení pro vzdálenou práci, jíž švédská firma vyvíjí. Martin ji mohl na trase 'Žulová-Stockholm' docela dobře testovat.
Práce z domova je fajn, ale náročná na morálku, a když se vám kolem počítače neustále motá malé dítě, začnete přemýšlet o pronájmu kanceláře. Ve stejný okamžik tuhle věc řešili další dva jeseničtí ajťáci, a tak se stalo, že dali hlavy dohromady, díky čemuž má Jeseník svůj vlastní cowork. Ve sdílených kancelářích jesenického Alkronu Martin sedí s Patrikem Pompe, Daliborem Janákem a pár dalšími lidmi pracujícími na volné noze. Nadále maká pro Švédy, rozvíjí CoworkJes, plus se i s klukama zapojuje do chystaného studijního oboru IT na Střední průmyslové škole v Jeseníku. Společně chtějí přispět k prosazení moderních technologií v našem regionu, klidně se zapojí i do implementace 5G. Mimochodem v coworkingu určitě na téma 5G zorganizují nějakou přednášku, budeme vás informovat.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.