Adam Pobořil dělá muziku pro celý svět i pro U2

14.07.2020

Kladete si snad otázku, jestli je šachista sportovec nebo ne? Tak se prosím neptejte, jestli je mistr zvuku muzikant. Jasně, že je. Navíc tenhle na to má velekvalifikaci, protože v kapse má titul z Akademie múzických umění v Praze. I když nevyluzuje zvuky ze žádného hudebního nástroje, přesto se tenhle absolvent jesenické ZUŠky pohybuje v prostředí světové muziky.
Setkání s Adamem Pobořilem nám zase jednou potvrdilo, že zdejší rodáci úplně v pohodě obsazují místa v globálních společnostech, kde plní hodně důležité úkoly, jak to Adam činí u největšího výrobce gramofonových desek na světě - české firmy GZ Media. Proč by nemohl, když se narodil do muzikantské rodiny, když absolvoval nižší stupeň jesenického gymnázia, a když 11 let poctivě navštěvoval klavír v místní 'lidušce' u paní učitelky Jarmily Gieckové. Ani to by nestačilo k tomu, aby ve svém současném zaměstnání masteringového inženýra mohl pracovat, s hudbou si toho musel odpracovat mnohem více. Už od svých čtrnácti let zkoušel komponovat vlastní hudbu, což se mu hodilo na ostravské hudební konzervatoři. Na ní si kromě oboru skladba přibral dirigování a ty čtyři roky si v Ostravě náramně užil. Po maturitě se přesunul do Prahy, neboť si vybral studijní obor kompozice na Akademii múzických umění, takže skládání hudby do reklamy či filmu, kompozice klasické hudby atp. Psal se rok 2013, když se Adam stal bakalářem, což si tehdy vyhodnotil jako dostatečnou teoretickou přípravu pro život. On totiž už během školy učil na pražských soukromých hudebních školách, a možná se věcí kolem not a houslových klíčů malinko přejedl, a na rok a půl si odskočil do naprosto jiného oboru. Neuhádnete, kam si šel vyčistit hlavu. Aniž by kdy absolvoval jedinou minutu odborné přípravy, nastoupil na pozici kuchaře do vyhlášené pražské restaurace U Vejvodů. Tím jsme odhalili jeden z jeho koníčků - přípravu dobrého jídla.
Jenže před sedmi lety narazil na inzerát GZ Media, společnosti, která je významným hráčem světového hudebního průmyslu. Její závod v Loděnici u Prahy dosti přispívá k renesanci vinylových desek. V Česku lisují 'elpíčka' všichni důležití vydavatelé jako Sony, Universal, EMI i desítky malých labelů. Po čtyřhodinovém pohovoru se Adam Pobořil stal součástí mezinárodní firmy s pobočkami v USA, Kanadě a Francii, kde konkrétně on je zodpovědný za mastering (přípravu podkladu pro přepis hudby na fyzický nosič říznutím zvukové drážky DMM technologií), aby se dala muzika poslouchat na všech analogových i digitálních hudebních přehrávačích. Protože výroba desek není jen nějaké lisování, nejprve se musí vyrobit matrice, v níž je hudba "vyryta". Co bude vyryto, je zodpovědností Adama. Mimochodem rukama mu prošlo LP irských U2, na němž pracoval přímo s jedním z producentů kapely. Chlapec se v GZ Media vypracoval, dneska se stará o VIP klienty, takže třeba vydávání desek Michaela Jacksona, country star Gartha Brookse a tak.
Co říkáte, mít takovou práci, tak vám ani nevadí, že nežijete v Praze, ale v nedalekém Berouně... ;-) A víte, co je na tom všem nejlepší?! Že Adam Pobořil dost odhodlaně mluví o tom, že se jednou vrátí zpět do Jeseníku, kde by se chtěl věnovat muzice, no a moc by se mu líbilo, kdyby tu měl svoji hospodu. Zní to slibně, uvidíme...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.