70 let umělecké školy v Jeseníku

02.12.2018

Nelze posoudit, nakolik je možné připisovat velkou hudební tradici na Jesenicku někdejšímu působení Karla Ditterse na Jánském Vrchu, každopádně posledních 70 let se o muzikálnost okresu velmi dobře stará Základní umělecká škola Jeseník.
Těžko uvěřit tomu, že v probíhajícím školním roce do některého z oborů (hudební, výtvarný a literárně-dramatický) dochází přes 800 žáků. Pravda, děje se tak na 4 místech, instituce provozuje školu v Jeseníku (ve třech budovách), České Vsi, Lipové a Mikulovicích, jenže i tak ... Pro dokreslení pestré historie hudebního ústavu jen dodáváme, že v minulosti měl malé pobočky např. i v Supíkovicích či Ondřejovicích. O kvalitu výuky se stará 43 pedagogů, to pak není divu, jakých úspěchů žáci i absolventi ZUŠ dosahují. A není to jen vlajková loď Dechový orchestr mladých, který v roce 1971 založila dirigentská legenda ZUŠ pan Vladimír Vraňovský. Velkou kvalitu mají a spousty úspěchů nasbírali a sbírají Smyčcový orchestr Jeseník, Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník a samozřejmě desítky sólistů, výtvarníků a jiných umělců ... Škola významně přispívá k bohatému kulturnímu programu v okrese, Dechový orchestr mladých je spolu s mažoretkami tradiční ozdobou většiny městských akcí. Vedle toho ZUŠ pořádá Varhanní festival (od roku 1995), Mezinárodní festival dechových hudeb (od roku 2000) anebo Jazz pod Pradědem. Nezapomínejte na to, že 'liduškou' prošla velká řádka muzikantů jesenických kapel, což můžete posoudit každý rok třeba na Chřástal festu.
Je nesporné, že tahle instituce pomáhá dělat Jesenicko lepším tím, že zdejší lidi vede k hudbě a umění. Přiznejte se, kdo z vás do ZUŠky chodil?

Foto (zdroj): archiv ZUŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.