62 velkých malých hrdinů Jesenicka

11.12.2019

Už dávno se ví, že lidé mají rádi silné příběhy, a i my na positivJE se snažíme vám takové přinášet. Jenže my nechceme a nemůžeme nechat bez povšimnutí 62 možná malých, možná velkých příběhů lidí, kteří dělají vlastně úplně to nejvíc, co pro jiné dělat jde - darují krev.
Na radnici v Jeseníku Český červený kříž ocenil pravidelné dárce mající za sebou už několik pravidelných odběrů, nutno doplnit, že odběrů bezplatných čili dobrovolných. To je to nejskvělejší, ti lidé to dělají, protože chtějí pomoci. Třicet dárců obdrželo Stříbrnou medaili Prof. MUDr. Jana Janského za 20 odběrů a devatenáct dárců krve dostalo zlatou plaketu za 40 odběrů. Tihle úžasní lidé si toho na transfuzním oddělení Jesenické nemocnice už něco naleželi. Celkem je v okrese Jeseník v evidenci okolo 1000 dárců, tak by třeba bylo fajn, že bychom s tím my nedárci něco udělali, co říkáte? Jako darovaná krev má použitelnost max. 42 dnů, ale zase na druhou stranu jedním odběrem (450 ml) můžete zachránit až tři životy, což asi není úplně fér přepočet, kdyby vás to však zajímalo, tak 1400 odběrů = až 4200 zachráněných životů, a je to 630 litrů krve, plus ti méněčetní, zatím neocenění dárci a jejich odběry. Dobrá práce!
Milí čtenáři, telefonní číslo na jesenické transfuzní oddělení je 584 458 383 a rozhodný den je čtvrtek. Rozšiřme tu tisícovku stávajících dárců. Díky. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.