positivJE MOTIVATOR #5 Martin Liptay, Petra Pavelková

19.04.2019

Poslední positivJE MOTIVATOR přivedl na dvě střední školy tentokrát 'švýcarskou kliku Jesenicka', podiskutovat se studenty přišel vědec Martin Liptay a lektorka němčiny Petra Pavelková. Oba mladí lidé jsou absolventi jesenického gymnázia a aktuálně žijí v Bernu.
V poutavém dvojbloku přednášek měli posluchači možnost dovědět se zákulisní detaily o tom, jak se žije Čechům v tolik skloňované zemi, která není členem Evropské unie, ve které se mluví 4 jazyky a kde na cizince rozhodně nečekají s otevřenou náručí.
Dejme tomu, že vědátor Martin to měl jednodušší, protože na švýcarskou univerzitu šel cíleně, dodělat si Ph.D. a zvolená laboratoř vysoké školy si ho předem vybrala. Nikoli bez boje! To adaptace Petry byla složitější, protože coby cizinka ucházející se o práci lektorky němčiny v německy mluvící zemi na tohle prakticky neměla nárok. Švýcaři dávají přednost rodilým mluvčím a Peťka, připravená dělat jakoukoli práci, si to na úřadech pěkně vyžírala. Nakonec se byrokracií prokousala a začala doučovat němčinu místní cizince na vlastní IČO.
Ona i Martin, jak se dennodenně potkávají s různými národnostmi o různých vírách či kulturních hodnotách, si tuhle mezinárodnost nemohou vynachválit a je to něco, co jim dává smysl pro žití v zahraničí.
Však si poslechněte jejich vyprávění pro studenty strojírenské a stavební průmyslovky.

Foto, video (zdroj): Josef Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.