100 % hand made by Karel Začal

21.03.2019

Tyhle příběhy by se měly dostat ke středoškolákům, pro něž je dneska kariérní metou práce bankéře či právníka v korporaci. Nic proti nim, ale za pár let mnoho těchto pozic zanikne, prostě zmizí, nahradí je technologie.
Na výrobek z dílny Karla Začala si počkáte déle než na osobně konfigurovanou škodovku, přitom pro jeho zákazníky je objednávání jako nákup mercedesu. Tak dobrý je v tom, co dělá. Asi jen hudební fajnšmejkři vědí, co je 'dobro', všichni ostatní si musí vystačit s názvem rezofonická kytara. Tak přesně tyhle kytary Karel ručně vyrábí na zakázku prakticky pro celý svět. Na jeho dobra hrají muzikanti z Česka, Slovenska, Německa, Švédska, Japonska, Francie, Velké Británie i USA a některých dalších zemí. To je pecka, jak je někdo takhle dobrej.
Je to působivé, Karel si za svým snem šel poměrně cíleně, už ve 12 letech o tom mluvil. Takže studium varhanářství v Krnově bylo vcelku logické. No a když mu otec půjčil polovinu garáže a pomohl vyřídit živnostenský list, bylo rozhodnuto. Dneska má na kontě asi 80 vyrobených nástrojů, jede si svoje tempo, kdy se hodně stará o to, aby měl pod kontrolou výrobu již od samotného dřeva a jeho dílna se pyšní mnoho stroji a udělátky vlastní produkce (i obráběcí stroj si vyrobil sám), takže rezofonická kytara Karla Začala je z hlediska podílu výroby více než 100 % rezofonická kytara Karla Začala ;-)
Rodák ze Zlatých Hor dneska funguje z Krnova, kdo nám ale zabrání v tom, si ho trochu přivlastnit? Teď, po tom všem, překvapí někoho z vás, že Karel Začal je zároveň výborný muzikant? Kromě hrdé manželky to potvrdí třeba Ondra Kozák (na positivJE jsme o něm psali 29.1.2019).
Takže paráda, máme radost.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.