800 let slavící Zlaté Hory vyhlásily osobnosti města

26.04.2024

Pokud máte rádi atmosféru svátečních dnů typu Štědrý den nebo jmeniny, tak město Zlaté Hory jede celý rok přesně v tomhle módu, protože oslavuje osm století od svého založení. S vědomím toho, že nikdo z nich nezažije kulatější jubileum, naplánovalo vedení města na letošek celou řadu akcí.

Symbolickou propojkou pestré minulosti s realitou 21. století se stalo slavnostní vyhlášení osobností města. Společenský večer se odehrál v reprezentativních prostorách Sanatoria Edel, kam si našel cestu takřka každý, kdo ve Zlatých Horách něco znamená.

Než se na pódiu začali střídat laureáti cen, připomněl Zlatohorákům jejich osm století dlouhou historii Květoslav Growka. Pak přišla na řadu přehlídka těch největších jmen, jaká jsou s městem spjata. Starosta Milan Rác a místostarosta Jiří Kozel ocenili tyto osobnosti:

Vinzenz Brauner (in memoriam) - Cena města za významnou činnost v oblasti boje proti nacistické totalitě.

Jiří Čanko (in memoriam) – Cena města za záslužnou a dlouholetou hasičskou činnost.

Věra Tišnovská, (p.g. in memoriam) - Cena města za významnou činnost v oblasti hydrogeologie a rozvoje oddílu orientační běhu.

MUDr. Josef Jakubík – Cena města za významnou a dlouholetou činnost v oblasti zubní lékařské péče.

Ing. Marie Kalendová – Cena města za významnou a dlouholetou činnost v oblasti hudby, lidové kultury a práci s dětmi a mládeží.

MUDr. Vladimír Svozil – Cena města za významnou a dlouholetou činnost v oblasti rozvoje lázeňské péče a speleoterapie.

Josef Šmoldas – Cena města za dlouholetý zájem o město a region, za významnou literární, výtvarnou, sběratelskou a badatelskou činnost.

Jiří Tománek st. – Cena města za významný a dlouholetý v rozvoj fotbalového oddílu tělovýchovné jednoty a publicistickou činnost.

Josef Žáček – Cena města za významnou celoživotní činnost v oblasti hospodářském rozvoje města, podnikání a zaměstnanosti.

Čestné občanství pak obdržel Stanislav Lekavý (in memoriam) – za obnovu církevních památek a uzdravení vztahů mezi Čechy a Němci. Poděkování rady města si převzala Jednotka sboru dobrovolných hasičů – za záslužnou a dlouholetou hasičskou činnost a záchranu životů a majetku.

Zlaté Hory se mohou těšit na další "narozeninový" program, kdy všechno vyvrcholí srpnovým Mistrovstvím světa v rýžování zlata.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Zlaté Hory

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.