3 2 1 jdeme do finále - revitalizace Sídliště Pod Chlumem v Jeseníku se blíží

07.08.2023

Sídliště Pod Chlumem až donedávna doplácelo na jiné investiční priority, jež předchozí vedení města Jeseník realizovala. Blíží se "den D" pro lokalitu, která je domovem nějaké té tisícovky občanů města. Radnice si už brzy dojde pro stavební povolení k rozsáhlé revitalizaci sídliště.

Hned na úvod je potřeba říct, že to nebude levné (odhad 150 milionů korun) a že to nebude na jednu stavební sezónu (uvažováno je až 5 etap). Ovšem na konci všeho se z této lokality vyloupne sebevědomá část města, ve které bude příjemné žití.

Ve prospěch konečného výsledku se město zastupované bývalým městských architektem Tomášem Pejpkem při plánování regenerace spojilo s profesionály - architekty a urbanisty ze City Upgrade. Proto i navržená řešení jsou profesionální.

Popořadě, zásadní je bezpečnost, takže doprava. Některá místa budou zklidněna ve prospěch chodců. Rozhodně o desítky míst naroste kapacita parkování (+135), což je bolehlav současného 'podchlumu'. Bezbariérové chodníky a prvky pro cyklodopravu jsou už snad povinnou výbavou obdobné modernizace městské čtvrti.

Nové sídliště se taky víc zazelená. Přibudou nové stromy, které vedle pohlcování CO2 poskytnou cenný stín. Navrhovány jsou i záhony trvalek, aby rozbily fádnost trávníků. Část území se stane regulérním parkem určeným k odpočinku, slunění, ale i pohybu nebo venčení psů. Na své by si měly přijít i děti, architekti doporučují nové herní a sportovní prvky a hřiště.

Slibovanou třešinkou bude transformace prostranství zvaného 'betoňák' v opravdové centrum sídliště. Práce se zelení, chodníky, nové lavičky, mobiliář a víceúčelová plocha, to všechno by mělo z prostoru vytvořit přirozené místo pro setkávání.

Na komplexní modernizaci by jednou mohlo navázat i nové propojení s centrem Jeseníku, o němž se prozatím šuška jen v odborných kruzích. Znamenat by to zřejmě mohlo novou lávku přes Bělou, která by pěší přivedla od obchodní zóny přes areál Wooxu až na Masarykovo náměstí.

Ve stejných kruzích se uvažuje o další ambici - propojení Smetanových sadů a sídliště přes Raymannovu zahradu a zahradu evangelického kostela. Tak by se mohlo posílit vtažení oblasti do širšího centra Jeseníku.

Cesta trnitá, ale ono to uteče a podobně jako se klube Sídliště 9. května, se vyklube nové Sídliště Pod Chlumem, uvidíte.

SÍDLIŠTĚ POD CHLUMEM - celkový pohled (studie)

Foto (zdroj): City Upgrade

SÍDLIŠTĚ POD CHLUMEM - parkování (studie)

Foto (zdroj): City Upgrade

SÍDLIŠTĚ POD CHLUMEM - zeleň (studie) 

Foto (zdroj): City Upgrade

Foto (zdroj): Náš Jeseník, City Upgrade

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.