151. místo města Jeseník v celorepublikovém srovnání

17.12.2021

Kdo zná portál 'Obce v datech', nám možná dá za pravdu, že tohle je přesně ten žebříček, který můžete interpretovat jako propadák pro město Jeseník, neboť v některých parametrech je to vážně slabé. Stejně tak si z něj můžete vytáhnout to dobré, protože ono je toho tady nemálo pozitivního.

Tušíte správně, zaměříme se na to dobré, co tu podle analýzy máme. Předně je to fakt, že Jeseník skončil na 151. příčce z 206 srovnávaných obcí (s rozšířenou působností). Za sebou jsme nechali celou jednu čtvrtinu "soupeřů" (např. Most, Krnov, Havířov, Rýmařov, Znojmo, Bruntál, Ústí nad Labem, Mikulov, Hodonín, Ostravu, Šumperk...).

V oblasti zdraví a životního prostředí bereme 6,4 bodů z maximálních deseti. Na dobrém výsledku se nejvíce podílí poměrně vysoký počet dětských lékařů, dále velmi krátká dojezdová vzdálenost do nemocnice. Pochopitelně své sehrál čistý vzduch a velmi nízký počet znečišťovatelů ovzduší.

V kategorii materiální zabezpečení a vzdělání (4,8 bodů) má Jeseník možná překvapivě malý počet vyplácených příspěvků na živobytí a doplatků na bydlení a má tradičně příznivou kapacitu předškolního a základního vzdělávání.

Kvalitní místo pro život dělají i vztahy, dostupnost služeb, doprava, bezpečnost a aktivita občanů (Jeseník 1,5 bodů). Tady těžíme z vysokého počtu zájmových spolků a sdružení, plusové body bereme za nízký počet povolených výherních automatů.

A to je zhruba tak všechno. V tom žebříčku potřebujeme stoupat, to se ví. Na druhou stranu, na tomhle 151. místě je dobrá jedna věc - máme před sebou nekonečný prostor pro zlepšení ;-)

Foto (zdroj): Obce v datech

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.