OKRES JESENÍK

Možná důkaz, že i přes občasnou kritiku komercionalizace Jeseníků, se v nich lesní zvěři vede dobře, a to i té ze samého vrcholu potravního řetězce.

Nejslavnostnější den v roce je tu! Pořádně si ho užijte.
Jen si vzpomeňte, jaké úsilí vás ty přípravy stály.
Schválně, v jakém poměru jste nakoupili v kamenných prodejnách a na internetu?
A kapr živý do vany nebo vykuchaný přímo ze stánku? Anebo už u vás kapra vytlačily řízky? :-)
A po dárkách si pustíte Anděl Páně,...

Peníze se na Jesenicku berou buď tak, že si je tady vyděláme (zejména soukromý sektor), nebo nám je pošle stát (platí pro státní sektor), anebo sem přitečou formou různých dotací (platí tak nějak pro oba sektory). Čím víc ze všech tří zdrojů, tím líp ;-)

Pohádkový pohled z okna se nabízí, ve spojení s blížícími se Vánocemi, bude příští týden chození do práce trochu o morálce :-) Zvlášť když člověk začíná ve městě potkávat lidi s lyžemi v rukou, kdy na sociálních sítích vidí ty fotky a videa z perfektně nachystaných stop...

Všichni víme, že existují a fungují, ale to je tak všechno. Přitom v nich žijí děti, které možná na startu do života neměly tolik štěstí, ale jsou ze stejného masa a kostí. A personál dětských domovů dělá první poslední, aby vykompenzoval maximum toho, čeho se dětem oproti regulérnímu rodinnému životu nedostává.

Povedené Vánoce sestávají z několika základních podmínek, které když se sejdou, vykouzlí úsměv na tváři i toho největšího cynika. Pro udržení nervů pod kontrolou, je dobré s co největším předstihem pořídit dárky. Pečení cukroví je každoroční rutina neochvějně připomínající, že Štědrý den se vážně blíží. Obvykle zbývá pořešit stromek, pokud...

Blíží se Štědrý den, určitě si někteří zoufáte, co za dárky svým blízkým pořídit. My jsme positivJE, tak vám doporučíme jeden 100% lokální. Ten je super reklamou na náš region a ještě přispívá ke zdravému životnímu stylu.

Tohle pro nás bylo na positivJE FESTIVALU nejpříjemnější překvapení, intenzívní dvouhodinové povídání se studenty jesenických středních škol a pěti zaměstnavateli. Vnímáme, jak rozevřené jsou nůžky mezi tím, co po škole mladí lidé od trhu práce očekávají a tím, co jim zdejší firmy nabízejí. Respektive i naopak, co absolventi firmám nabízejí a co...

Už mockrát jsme říkali, že na spoustu věcí není Jesenicko samo. Takový rozvoj venkova - věc dost důležitá - má svého spojence v Místní akční skupině Vincenze Priessnitze, kterou můžete znát pod názvem MAS Jesenicko. Jde o obecně prospěšnou společnost přispívající k rozvoji regionu. Typickým klientem MASky jsou obce, školy, spolky, zemědělci,...

O dvou plánovaných developerských projektech ve Filipovicích (Horské apartmány Stará pošta) a v Ostružné (Lesní stráně) jsme na positivJE psali (11.8.2021). Záměr v unikátní lokalitě mezi Ostružnou a Ramzovou se dává do pohybu, začínají se prodávat budoucí apartmány.

Fandíme úplně všemu, co z Jesenicka dělá atraktivnější místo. Pro zdejší, pro přistěhovavší, pro dojíždějící, pro navštěvující... Ať se tady rodí zajímavé projekty. Jen jejich nositelé nesmí zapomínat na dlouhodobé fungování. Říká se tomu udržitelnost a pro nás jejím synonymem jsou Rychlebské stezky. Na nich by se dalo vyučovat, že dobrý nápad je...

Radka VLADYKOVÁ | výkonná ředitelka | Svaz měst a obcí ČR
Luděk KRTIČKA | expert na regionální rozvoj | Ostravská univerzita
Marek KOSTKA | starosta | město Hanušovice
Jan HAVRÁNEK | zakladatel | startup Obce v datech

Ať to nezní jako chlubení, ale jako pozvánka na tři akce, které lze v rámci letošního positivJE FESTIVALU ještě navštívit. Česká televize republiku informovala o tom, že v Jeseníku se tento týden nahlas přemýšlí o jeho budoucnosti.

Vládní pomoc se rodila hodně rozpačitě a v život uvedená zastropování cen by mohla vyvolávat dojem, že je všechno ve starých kolejích, nicméně v praxi tomu tak určitě není. Zeptejte se těch, kterým v těchto měsících končí fixace.

Nemusíte být National Geographic, abyste zvládli natočit úchvatný přírodopisný dokumentární film o fascinující horské přírodě Jeseníků. Naopak, silou regionálních filmařů vzniklo padesátiminutové dílo, jež svojí kvalitou směle světovým produkcím konkuruje.

Nezaškodí si čas od času dojít pro pochvalu, jako to v uplynulých dvou dnech udělalo Jesenicko v rámci konference 'Inovativní region: příležitosti a výzvy', kterou Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci českého předsednictví v Radě EU uspořádalo u nás. Slovo 'Jeseník', jako příklad dobré praxe, bylo zřejmě nejfrekventovanějším slovem dvoudenního...

V novodobé historii se Jesenicku už jednou povedlo zvednout významněji počet obyvatel. Během deseti let (1970-1980) se náš region zvětšil o více než 3 600 obyvatel. Jistě, konstelace tehdy a dnes je naprosto jiná, žádné "umělé přesídlení" lidí nebo práce se neodehraje. Snad má ale smysl hledat způsoby.

Ani kůrovec nesundal Jesenicko z pódia nejzelenějších okresů Česka, stromů je tady pořád nekonečně hodně. Nejrozšířenější smrky statečně dohání mix listnáčů, nové lesy budou krásné. Co budou, jsou(!) a zrovna na podzim je to vidět. Stromy všude, kam se podíváte.

Kdo v právě probíhajícím (zřejmě) babím létě dostanete chuť urvat ještě nějaké pěkné pěší kilometry, než přezujete na běžky, můžete se vydat do Přírodní rezervace Vysoký vodopád, kde voda překonává 45 metrů přes skalní stupeň. Odborníci naměřili nejdelšímu vodopádu úctyhodných 28 metrů.

V kontextu komunálních voleb, které postupně v obcích a městech instalují nová vedení, chceme nasvítit jedno z důležitějších témat - dostupnost bydlení na Jesenicku. Naposledy minulý týden na to upozornili studenti na našem společném setkání, že jeden z motivů pro odchod absolventů z regionu je nemožnost si tady pronajmout malometrážní byt.

Zítra bude už po 45. za sebou jedna sobota v roce ve Zlatých Horách zasvěcena pochoďáku, který si i přes takhle dlouhou tradici udržel punc rodinného podniku. Od roku 1978 se Zlatohorský treking vyprofiloval do jedné z nejvýznamnějších lokálních událostí. Dlouho, dlouho to bylo o desítkách účastníků (třeba ještě v roce 2000), ale v posledních...

Máme rádi data a baví nás srovnávat jakékoli naměřené hodnoty okresu Jeseník a poměřovat je s českým průměrem. Ideálně pak, když ta lokální čísla ukazují něco ve prospěch Jesenicka :-)

Není na Jesenicku asi nikdo, kdo by ještě nepocítil zhoršení vlastní ekonomické situace. Nebojíme se to označit zchudnutím. On je to oficiální slovník makroekonomů a popisuje moment, kdy si za svoje vydělané peníze pořídíte méně zboží.

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.