Nová adresa Chebzí: Martin Petrásek vyráží za prací do města z ohrady s kozami

29.09.2021

Pokračujeme v "kampani" za větší hrdost zdejších obyvatel na kraj, ve kterém žijí - za Jesenicko. Také dnešní respondent rubriky 'Nová adresa' si všímá toho, kolik lidí na svoji domovinu brble. Martine Petrásku, tvrdé Jesenicko snáší tvrdé komentáře, zvykneš si ;-)

Pardon, pardon, personální posilu, o níž teď čtete, nemůžeme ani omylem nazývat nějakým městským mazánkem. On se k nám sice přistěhoval ze slezské Opavy, ale za svoji novou adresu si vybral osadu Chebzí, která je asi tak 2 800 krát menší, takže zakouší život na Jesenicku v tom nejsyrovějším podání. Ale nelitujte. Vybral si to dobrovolně a velmi si to užívá. Z Chebzí 9 se navíc stala kultovní kulturní adresa, s jeho partnerkou Petrou Fusovou (ano, ředitelkou Městských kulturních zařízeni Jeseník) ve své chalupě pořádají různé akce mající dosah i za hranice osady z pod Zlatého chlumu.

Martin Petrásek vystudoval astrofyziku, ale již od mládí se více věnoval popularizaci vědy. Dnes působí jako vysokoškolský pedagog, a od přistěhování na Jesenicko v roce 2019 na domovskou Slezskou univerzitu v Opavě dojíždí. Na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity je vedoucím Oddělení multimédií a propagace a vede také obor věnovaný filmu a popularizaci vědy s názvem Multimediální techniky. Ostatně, opavská univerzita je vyhlášená právě výchovou budoucích fotografů a filmařů. Martin je dnes znám spíše jako režisér a možná budete znát úspěšný dokument 'Grygar' o jednom z nejznámějších českých astrofyziků Jiřím Grygarovi, který se mj. před 85 lety narodil u Bernartic.

Ačkoli se Martin přesunul na Jesenicko původně kvůli práci svojí ženy, ani v nejmenším tady netrpí a plnými hrstmi nabírá benefity své nové adresy. Jakmile přijede do hor, stává se z něj farmář chovající kozy, kterému pandemie jenom potvrdila správnost rozhodnutí žit "na konci světa".

Udělá to něco s vašim názorem, když vám Martin jako největší přednost Jesenicka vyzdvihne to, co vzývači tunelu či dálnice nazývají slabinou regionu - onu dopravní dostupnost? Kdo tady něco chce, musí tomu něco obětovat (čas na cestě). Jen díky tomu má Jesenicko šanci, zachovat si svou autenticitu. A už dnes z toho začíná tento region profitovat.

"Nic z toho, nač si tu stěžujeme - dopravní zácpy, všudypřítomnou komercionalizaci, městský stres a hordy lidí, tu nejsou na nějaké katastrofické hranici, pochopíte to až v opravdu velkých městech. Čím dříve si tohle uvědomíme, tím dříve si to tu budeme užívat," s nadějí v hlase vysvětluje Martin Petrásek.

Jesenicko prochází podle Martina proměnou a je jen na obyvatelích tohoto kraje, jak rychle tuto příležitost uchopí za pačesy. A na otázku, na čem by mělo Jesenicko pracovat, aby bylo lepším místem pro život, odpovídá starým příslovím: "Přesvědčit lidi, aby chtěli sadit stromy, v jejichž stínu už oni sami nebudou odpočívat."

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.